Ministr obrany Ja´alon: Palestinci chtěli příměří, souhlasili jsme

Ministr obrany Ja´alon: Palestinci chtěli příměří, souhlasili jsme 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

img524315Guvernér státu New York Andrew Cuomo byl dnes (14.8.) hostem ministra obrany Moše Ya´alona. Cuomo přijel do Izraele spolu se skupinou senátorů a podnikatelů. Během návštěvy ukázal hostům videa, která dokazují jak Hamás zneužívá civilní obyvatelstvo jako živé štíty a způsob jakým byly stavěny tunely.
Ya´lon řekl hostům: „Nevěděl jsem, zda naše dnešní setkání bude možné, protože nebylo jasné, jak se situace vyvine. Včerejšek (středa 12.8.) byla jasná ukázka toho, jak teroristé operují. Palestinská delegace v Káhiře řekla ve 23.00 hodin, že chce prodloužit příměří. S delegací je vůbec hodně problémů je to pětihlavá delegace, v níž jsou zástupci Palestinské samosprávy, Hamásu, Islámského džihádu a různých frakcí Hamásu. Požádali o prodloužení a my jsme souhlasili.“ Zanedlouho poté na nás vystřelili šest raket. Naše letectvo okamžitě reagovalo. Od jedné hodiny v noci dosud bylo ticho. Chtějí v tom skutečně pokračovat? Pokud ano, i my odpovíme. Zareagujeme jednoznačně. „Děláme vše pro to, abychom ochránili nevinné civilisty od střelby, přesto jsem to my, kdo je kritizován. Nyní musíme skládat účty různým mezinárodním komisím. Současné boje nejsou pouze výzva ve smyslu vojenském, ale i morálním a stejně jsme to my, kdo je kritizován.“

Rok před tím, než začala operace Ochranné ostří jsme objevili čtyři teroristické tunely. To byl důvod, proč jsem nechtěl dovolit dovoz cementu do pásma Gazy. V OSN mě za to ostře kritizovali. Žádali, abych povolil dodávky cementu, ale já jsem jim vysvětloval, že cement používají (Hamás)  na stavbu tunelů proti nám. Také nyní nepovolím dovoz cementu do pásma Gazy na určité období.