Ministr Zaorálek se setkal se zástupci nevládních organizací k situaci v Gaze

Ministr Zaorálek se setkal se zástupci nevládních organizací k situaci v Gaze 4.00/5 (80.00%) 5 ohodnocení

1215960_1162682_Jednani_se_zaminirem_07_finalMinistr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se dne 8. srpna 2014 v Černínském paláci setkal se zástupci nevládních organizací k aktuálnímu vývoji v pásmu Gazy.

Ministr Zaorálek informoval zástupce nevládních organizací o dopise, který včera zaslal izraelskému ministrovi zahraničí Avigdoru Liebermanovi. Lubomír Zaorálek v něm mimo jiné vyjádřil své hluboké znepokojení nad utrpením civilního obyvatelstva a ztrátami na životech nevinných obětí včetně dětí v důsledku postupu izraelských ozbrojených sil v pásmu Gazy.

Ministr Zaorálek dodal, že informace o vysokém počtu civilních obětí v Gaze ho osobně velmi zasáhly a toto své znepokojení včera tlumočil i předsedovi izraelské opoziční Strany práce Jicchaku Herzogovi.

Informoval, že už 17. července 2014 schválil humanitární pomoc pro obyvatele Palestinských autonomních území. Česká republika z rozpočtu MZV poskytla 3 miliony korun na potřeby lidí, kteří museli v důsledku posledního konfliktu v pásmu Gazy opustit své domovy.

Šéf české diplomacie připomněl prohlášení ministerstva zahraničí, která podobně jako stanoviska Evropské unie opakovaně vyzývala všechny zúčastněné aktéry konfliktu, aby bezodkladně přistoupili k jednání o příměří. Ministr Zaorálek zdůraznil, že apeloval na hnutí Hamás a další ozbrojené skupiny v Gaze, aby ukončily s okamžitou platností útoky vůči Izraeli a izraelským občanům a zneužívání civilistů jako lidských cílů. Současně český ministr zahraničí opakovaně apeloval na Izrael, aby jeho reakce byla přiměřená a brala ohled na civilní obyvatelstvo v pásmu Gazy. „Udržení humanitárního příměří je nejdůležitější úkol, aby dále nedocházelo k navyšování počtu obětí,“ řekl ministr Zaorálek.

„S předákem izraelské parlamentní opozice jsem mluvil i o tom, že umírněné palestinské vedení by se mělo aktivně podílet na řešení situace v Gaze. Jakkoli je to složitý úkol, v současnosti tento postup považujeme za jedinou realistickou možnost,“ zopakoval svoji pozici český ministr zahraničí.