Abdel Fatah Al Sisi – palestinský stát na Sinaji

Abdel Fatah Al Sisi – palestinský stát na Sinaji 4.94/5 (98.82%) 17 ohodnocení

img501924Egyptský prezident Abdel Fatah Al Sisi navrhl prezidentu Palestinské samosprávy Mahmoudu Abbásovi 160 čtverečních kilometrů na Sinajském poloostrově, které by navazovaly na pásmo Gazy z Egyptské strany a tam by bylo možné vytvořit palestinský stát pětkrát větší než je současné pásmo Gazy. Naopak Palestinská samospráva a její představitelé by v odpověď na tento požadavek měli upustit o požadavku, aby se Izrael vrátil na území před šestidenní válkou (1967). Tuto informaci přinesla vojenská izraelská rozhlasová stanice Galei Tzahal.

Al Sisi podle informace navrhl, aby se „utečenci“ usídlili na územ zvětšené Gazy, toto území by bylo demilitarizované. Palestinská města v Judei a Samaří by měla plnou autonomii a byla by pod správou Palestinské samosprávy, palestinská samospráva by také získala větší území, než jaké nyní spravuje.
Podle rádia IDF byl předseda vlády Netanjahu o této iniciativě informován a také USA s toto řešení přijali jako relevantní. Podobný návrh byl před lety iniciován izraelským generálem a politologem Giorou Eilandem, ale byl tehdejším egyptským establishmentem odmítnut.

Arutz sheva