Izrael sestřelil nad Golanskými výšinami syrský letoun

Izrael sestřelil nad Golanskými výšinami syrský letoun 4.92/5 (98.46%) 13 ohodnocení

letouny MiG-21 v syrských barvách (ilustrační foto)
letouny MiG-21 v syrských barvách (ilustrační foto)

Izraelské obranné síly sestřelily syrský letoun, který narušil izraelský vzdušný prostor nad Golanskými výšinami. Oznámil to dnes ráno izraelský armádní rozhlas.

„Syrský letoun, zřejmě (stíhačka) MiG-21, blížící se k izraelské straně Golan, byl sestřelen raketou země vzduch (protileteckého obranného systému) Patriot,“ uvedl rozhlas s tím, že trosky letounu spadly na syrskou část strategického území.

Typ letounu je v tuto chvíli nejistý, protože narozdíl od armádního rozhlasu některé jiné zdroje uvedly, že se jednalo o Suchoj-24. Naopak dementována byla původní zpráva, že se jednalo o bezpilotní letoun.

Izraelské obranné síly zahájily vyšetřování incidentu.

Na izraelské Golanské výšiny v posledních měsících opakovaně dopadají granáty, miny a rakety ze syrského území. Nejedná se nicméně o úmyslný útok na Izrael, ale o důsledek bojů, které na syrském území probíhají mezi povstalci a Syrskou armádou, loajální prezidentu Bašáru Assadovi.

Golanské výšiny jsou strategickým územím jednak kvůli své nadmořské výšce, díky níž z nich lze kontrolovat celý severní Izrael, dále pak i jako zdroj pitné vody. Izrael Golany obsadil v roce 1967 v obranné Šestidenní válce poté, kdy 19 let z nich musel trpět ostřelování svého území Syřany. Část Golan následně Izrael předal Sýrii, zbytek anektoval.