Nedávná historie – Z Gazy do Tel Avivu vlakem

Nedávná historie – Z Gazy do Tel Avivu vlakem 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Ve dnech po šestidenní válce byly vztahy mezi Izraelem a Gazou natolik klidné, že umožňovaly vzájemný obchod a návštěvy. Situaci ještě zlepšovala železniční trať, spojující Gazu s Tel Avivem.

1traintogaza
Lokomotiva (Izraelské železniční muzeum]

Dnes je těžko představitelné, že obyvatelé Tel Avivu jezdili do Gazy na nákupy a Gazané do Tel Avivu za prací, ale ještě před čtyřiceti lety to byla běžná realita. V roce 1972 Izraelské dráhy revitalizovaly železniční spojení mezi Gazou – Dir al Balah a Tel Avivem, první vlak vyjížděl v 5 ráno. Průvodčí, který jezdil v tomto vlaku vzpomíná jak vlak vyjížděl z Dir Al Balha, za tři minuty byl Al-Muazi a po čtyřech minutách dojel do Alburj, kde nastupovalo nejvíce cestujících . Deset minut z Gazy do Jabaliye uběhlo velmi rychle a další stanice byl přechod Erez a to už se ve vlaku vezla tisícovka cestujících.

3traintogaza
Železniční stanice v Gaze (Izraelské železniční muzeum)

David Sela předseda společnosti pro izraelské kulturní dědictví uvedl, že v té době pracovalo v Izraeli sedmdesát tisíc obyvatel Gazy, vlak byl také používán Izraelci, kteří přijížděli za nákupy do Gazy, kde se mohli procházet po trzích a vybírat ze exotického zboží a ovoce či zeleniny. Mnozí Izraelci také používali vlakové spojení pro cesty na Sinaj a do Egypta, kam se dostali přes hraniční přechod v Gaze.

2traintogaza
Jízdenka za deset agorot, platná pouze v den vydání pro trať  Tel Aviv – Gaza (Izraelské železniční muzeum)

Původní trať vybudovali Britové v době mandátu (1918-1948), cílem bylo spojit tehdejší Palestinu se Suezkým průplavem Výstavba tratě z egyptského města Quantra na břehu Suezkého kanálu do Haify trvala 3 roky. Trať byla používaná pro osobní a nákladní dopravu do Války za nezávislost (1948). Během prvních let existence Izraele se trať používala pro vojenské účely, od roku 1972 pro osobní dopravu . Definitivně skončila provoz s vypuknutím Jomkipurské války (6.10.1973).

Jerusalemonline.com