Egypt dává Gazanům 48 hodin na evakuaci

Egypt dává Gazanům 48 hodin na evakuaci 5.00/5 (100.00%) 18 ohodnocení

img432358Jako součást svého plánu na vytvoření nárazníkového pásma nařídil Egypt obyvatelům žijícím podél východní hranice země s Gazou evakuaci.

Egypt nařídil obyvatelům žijícím podél východní hranice země s Gazou evakuaci do 48 hodin, ale výkon tohoto rozhodnutí pozastavil po protestech, uvedla agentura AP v úterý.
Ultimátum je součástí egyptských plánů na vytvoření nárazníkového pásma, které jsou reakcí na teroristický útok minulý pátek, při němž bylo zabito 31 egyptských vojáků na Sinajském poloostrově. Evakuované domy budou demolovány a stanovena nárazníková zóna určená k zastavení pohybu zbraní a teroristů mezi Egyptem a Gazou. Již dříve v úterý zdroje z egyptské armády odhalily detaily plánu palestinské zpravodajské agentuře Ma´an o tom, že všechny domy a farmy do hloubky 500 metrů od sinajské hranice budou zabaveny a evakuovány. Vyklizení se v této hloubce týká celé hranice dlouhé 13 kilometrů. Navíc bude podél celé hranice s Gazou vyhlouben příkop o hloubce a šířce 20 metrů.

Agentuře AP bylo sděleno, že skupiny obyvatel nyní vyjednávají s místními úřady o prodloužení 48 hodinové lhůty na vyklizení. Zdroje tuto informaci sdělily anonymně, protože nejsou autorizovány ke sdělování těchto informací.
Očekává se, že egyptská nárazníková zóna bude hotová do konce roku a jak již bylo řečeno je odezvou na dva smrtící útoky v El-Arish minulý pátek – sebevražedného bombového útoku na kontrolní stanoviště a na útok střelnými zbraněmi ve městě El-Arish. Egyptský prezident Abdel Fattah al-Sisi v sobotu řekl, že útoky “mají za cíl zlomit Egypt a Egypťany … Egypt bojuje ve válce o svou existenci.“
Sinajský poloostrov byl v poslední době cílem pokračujících teroristických útoků, většina z nich byla provedena Ansar Bayt al-Maqdis, nejaktivnější skupiny v Egyptě. Ansar Bayt al-Maqdis v posledních letech od svržení Morsiho zabila již stovky egyptských vojáků a policistů, a v uplynulých týdnech popravila stětím mnoho lidí, s tvrzením že šlo o špióny izraelské rozvědky. Mezi útoky, které skupina v té době provedla, byla vražda egyptského policejního generála, který byl zastřelen, když opouštěl svůj domov v západní čtvrti Káhiry a bombový útok na turistický autobus jihokorejských turistů na Sinaji.

Překlad Tomáš Kubín