Exploze v íránském jaderném zařízení Parchin

Exploze v íránském jaderném zařízení Parchin 4.92/5 (98.33%) 12 ohodnocení

Iran's Parchin base near Tehran
Vojenská zařízení v Parchinu, foto israelmatzavblogspot.com

Při výbuchu v jaderném zařízení Parchin v Íránu zahynuli dva lidé, jedním z nich je podle íránských médií nejmenovaný jaderný expert. Zařízení se nachází v nedaleko Teheránu a je podezření, že se nejedná o nehodu, ale o sabotáž, či plánovaný útok. Agentura Isna oznámila, že kolem deseti hodin dopoledne došlo k výbuchu v provozu na výrobu munice. Při explozi přišli o život dva zaměstnanci. Výbuch byl slyšet do dálky patnácti kilometrů, až tak daleko došlo tlakovou vlnou k rozbití oken a skleněných výplní. Tato skutečnost naznačuje, že exploze  byla způsobena mnohem silnější výbušninou, než udávají oficiální zdroje.

Írán nepovolil odborníkům z Mezinárodní agentury pro jadernou energii se od roku 2005 nepodařilo navštívit provoz v Parchinu, přestože podle informací opozičních sil a dalších zdrojů se jedná tajné vývojové centrum pro jaderné zbraně,

Izraelský ministr Juval Stenitz uvedl, že podle „ověřených informací“ se jedná o výzkumné centrum pro testování technologii pro vývoj detonátorů jaderných zbraní.

Není bez zajímavosti, že právě centrum v Parchinu začali budovat izraelští inženýři ještě za doby vlády Šáha Rézy Pahlávího (u moci 1941 – leden 1979). Lze proto oprávněně předpokládat, že nějaké informace o rozsáhlém objetu nejsou v Izraeli neznámé.

 Íránská oficiální místa informaci o výbuchu popřela s tím že se nejednalo výbuch v Parshinu, ale jinde. Oba lidé kteří měli být při výbuch zabiti byli prohlášeni za pohřešované.

Výbuch v Parshinu přichází v době, kdy se jednání o íránském jaderném programu dostala do slepé uličky a je možné že konečné datum stanovené jako poslední pro dosažení definitivní dohody mezi Íránem a velmocemi v této palčivé otázce které je 24. listopad 2014, nebude dodrženo.