8 Palestinských emirátů – jediné řešení izraelsko-palestinského problému

8 Palestinských emirátů – jediné řešení izraelsko-palestinského problému 4.94/5 (98.82%) 17 ohodnocení

untitledMordechai Kedar, v rozhovoru  pro Russia Today
Palestina by měla existovat ve formě emirátů založených na kmenech, jinak se z ní stane další zkrachovalý stát jako je Sýrie, Irák, Libye nebo Súdán, řekl Dr.Mordechai Kedar, ředitel Centra pro středovýchodní a islámská studia na univerzitě Bar Ilan  (Center for Middle East and Islam studies)  v rozhovoru pro Russia Today (RT).
35Nově do funkce uvedená Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku prohlásila, že bude podporovat vznik palestinského státu.

“Byla bych ráda, aby na konci mého funkčního období existoval palestinský stát”, řekla Federica Mogherini. Zatím ovšem Palestinu uznalo pouze osm evropských zemí, jako poslední Švédsko.
RT: Uznání Palestiny Švédskem, prohlášení Federiky Mogherini … Proč ta náhlá změna v v evropským přístupu a co v tom vidíte vy?
Mordechai Kedar: Myslím, že žádný stát na světě ani Švédsko, ale ani EU, USA, nebo Rusko nemůže zabránit situaci, kdy by se budoucí stat Palestina změnil v “Hamastan” stejně jako se to stalo po volbách v roce 2006, kdy Hamas získal majoritu v Legislativní radě Palestinské samosprávy a kdy Hamas převzal v roce 2007 moc nad Gazou násilím.
Kdo může zabránit tomu, aby se tyto věci nestaly také na Západním břehu, kdyby nedej Bože vznikl Palestinský stát? Bude s tím něco dělat Švédsko? Nebo EU? Budeme mít na krku další teroristický stát. To je všechno způsobeno tím, že všichni tihle Evropané myslí právě jako Evropané, oni nerozumí Střednímu východu. Tento region je průšvih proto, že Evropa zde vytvořila všechny ty selhávající státy jako je Sýrie, Irák, Libye, Jemen a Súdán. Jediné řešení může být v podobě Palestinských Emirátů, emirátů ve městech, zatímco Izrael by měl zůstat ve venkovských oblastech, aby zabránil vzniku dalšího „Hamastánu“ na Západním břehu.
RT: Ale princip dvou států je koncept, který celá mezinárodní komunita vidí jako jedinou cestu ze současné situace. Co si o tom myslíte?
MK: Další Palestinský stát by byl jako Sýrie nebo Irák, nebo Libie nebo Súdán, nebo Jemen, protože to je přirozenost tohoto regionu. Neexistuje nic, co bychom proti tomu mohli dělat, jediným řešením, které může vyhovovat, je model Emirátů, stejně jako je vidíme v oblasti Zálivu – Kuvajt, Katar, Dubai, Abu Dhabi. To je jediná možnost, když vezmete kmen a vybudujete stát postavený na kmenu, I když je to malý stát. To je jediný model, který může na Středním východě fungovat.
RT: Takže věříte, že palestinský stát by měl v nějaké podobě existovat?
MK: Měli bychom mít osm palestinských emirátů, ne jeden stát, protože jeden stát by byl konglomerát kmenů, který by skončil jako Sýrie a další státy. A to je ten problém, protože svět se na věc dívá z pohledu Evropy a evropským a americkým způsobem myšlení.
RT: Souhlasil by Izrael s osmi palestinskými emiráty? To vypadá nepravděpodobně.
MK: Je to jediná věc, která může na základech sociologie regionu fungovat. Existuje webová stránka palestinianemirates.com, kde si o tom všem můžete přečíst, je to dobře koncipované a dobře vysvětlené.
RT: Zmínil jste, že Hamas vyhrál 40 procent hlasů ve volbách v roce 2006. Vy věříte, že by palestinský stát byl teroristický právě kvůli většině pro Hamas? Ne všichni Palestinci hlasovali pro Hamas a zcela určitě většina z nich nejsou teroristé.
MK: Určitě, mají 70 procent křesel v Palestinské legislativní radě, může se to opakovat. Řídí je teroristická organizace, jak můžete snadno vidět v Gaze. Tak co, přijde sem Rusko a bude se potýkat s Hamasem, když se jednoho dne probudíme a zjistíme, že na Západním břehu máme další „Hamastan“?

Překlad Tomáš Kubín

Jedna myšlenka na “8 Palestinských emirátů – jediné řešení izraelsko-palestinského problému”

Komentáře nejsou povoleny.