Aviv Kochavi novým velitelem Severního velitelství izraelské armády

Aviv Kochavi novým velitelem Severního velitelství izraelské armády 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

Aviv Kochavi, Beny Ganc, Jair Golan (zleva doprava)
Aviv Kochavi, Beny Ganc, Jair Golan (zleva doprava), foto: Cahal

Generálmajor Aviv Kochavi (אביב כוכבי) včera oficiálně převzal velení Severního velitelství (פיקוד צפון) Izraelských obranných sil. Bývalý ředitel izraelské vojenské zpravodajské služby (אגף המודיעין) vystřídal ve funkci generála Jaira Golana (Yair Golan, יאיר גולן‎).

Slavnostní převzetí velení proběhlo na velitelství v Safedu (Cfat) za přítomnosti náčelníka generálního štábu Izraelských obranných sil generálporučíka Benyho Gance (Benny Gantz).

Aviv Kochavi v projevu uvedl, že „severní fronta je centrum bouře na Blízkém východě. Celý region se stal islamističtější, násilnější. Pravděpodobně vzniknou další teroristické skupiny a přidají se v rámci osy zla k Íránu, Sýrie a Hizballáhu.“ Připomněl také, že „hrozba severnímu Izraeli vzrostla a celá oblast se stala velmi komplikovanou a napjatou. Čelíme nepřátelům jak starým, tak i novým. Budeme připraveni na okamžik, kdy nás bude třeba, a až nastane, použijeme potřebnou sílu.“

V době velení Jaira Golana, tedy v posledních třech letech, byl na severní hranici Izraele poměrně klid. Armáda posílila přibližně osmdesáti kilometrový úsek hranice dalšímu obrannými zařízeními a vytvořila novou brigádu, podobnou té, která již existuje na hranici s arabskými teroristy ovládanou Gazou.

Spekuluje se o tom, že Jair Golan bude po Gancovi jedním z kandidátů na náčelníka generálního štábu.