Hitler s Ježíšem v kostele (+ video)

Hitler s Ježíšem v kostele (+ video) 5.00/5 (100.00%) 15 ohodnocení

Ježíš s Hitlerem po boku
Ježíš s Hitlerem po boku

Na kostelní malbě v německém Hofu se vedle řady scenérií nachází také jedna netypická. Zachycuje Ježíše se skupinou mužů, z nichž jeden, stojící po jeho boku, je velmi podobný nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Farníci nyní diskutují, jak situaci řešit. Informaci přinesly 10. listopadu 2014 německé noviny Süddeutsche Zeitung.

Podobnost jedné z postav vůdci genocidního režimu byla odhalena před lety po očištění kreseb. Kostel byl slavnostně otevřen v listopadu 1939, takže podobnost kresby s tehdejším vůdcem Německé říše zřejmě není náhodná.

Evangelický pastor Martin Gölkel má nicméně za to, že se nejednalo o adoraci Hitlera, ale naopak o nenápadnou kritiku, protože v centru dění je na obraze Ježíš, který ovšem věnuje pozornost muži, hledajícímu pomoc, zatímco Hitler s panovačným výrazem stojí bez pozornosti vedle. „Obraz je ústřední výzvou nacismu: ve středu je Kristus,“ uvedl.

Přestože farníci o Hitlerovi na obraze vědí už roky, nyní se o obrazu začalo znovu diskutovat poté, co se tématu chytla média. Sílí názor, že je nutné obraz odstranit, protože „za žádných okolností nesmí být největší masový vrah v dějinách součástí malby v křesťanské modlitebně.“

 „Das ist keine Hitler-Hommage“ – článek Süddeutsche Zeitung (německy)