Jeruzalém schválil dílčí židovskou výstavbu v Har Choma a Ramot

Jeruzalém schválil dílčí židovskou výstavbu v Har Choma a Ramot 4.78/5 (95.56%) 18 ohodnocení

mapa Jeruzaléma

Jeruzalémský městský plánovací výbor dnes schválil výstavbu 50 nových bytových jednotek pro Židy ve čtvrti Har Choma (Har Homa) a 28 ve čtvrti Ramot.

Stalo se tak den poté, kdy dva palestinští Arabové, zavraždili v synagoze čtyři modlící se Židy a drúzského policistu.

Byty mají vyrůst v těch částech izraelského hlavního města, které byly v letech 1948 až 1967 pod jordánskou správou a které Izrael po osvobození v Šestidenní válce v roce 1967 sjednotil se zbytkem města. V roce 1981 pak izraelský základní zákon, označil Jeruzalém za „věčné a nedělitelné hlavní město Izraele.“

Na část města, které se na 19 let zmocnili v útočné válce Jordánci, si dnes činí nárok arabská autonomní Palestinská správa. Palestinští Arabové opakovaně protestují proti izraelské výstavbě v tzv. „Východním Jeruzalémě.“

Mluvčí předsedy Palestinské správy Nábil Abú Rudejne (Nabil Abu Rudeineh) označil stavbu bytů v Jeruzalémě za „pokračování izraelské vládní politiky vedoucí ke zvyšování napětí, další eskalace a maření jakékoliv šance k vytvoření atmosféry klidu.“ O tom, jakou roli ve zvyšování napětí, eskalaci a boření klidu hraje včerejším masakru v synagoze se nezmínil.

Hlubokým mlčením také všichni kritici a mezinárodní média přešli rozhodnutí téhož městského plánovacího výboru z minulého týdne, kterým byla povolena výstavba 178 bytových jednotek pro arabské obyvatele Jeruzaléma ve čtvrtích Ras al-Amud, Džábil Mukaber (Jabel Mukaber), Vazí Džoz (Wadi Joz) a Bejt Chanína (Beit Hanina).