Izrael schválil výstavbu stovek bytů v Jeruzalémě, palestinští Arabové a svět protestují

Izrael schválil výstavbu stovek bytů v Jeruzalémě, palestinští Arabové a svět protestují 4.76/5 (95.24%) 21 ohodnocení

Jeruzalém

Zatímco Arabové už řadu týdnů páchají v izraelském hlavním městě výtržnosti, včetně útoků na tramvajovou linku a nepokojů na Chrámové hoře, Izrael reaguje tradičním způsobem – posilováním osídlení Země Izrael.

Výbor Knesetu pro plánování a výstavbu v Jeruzalémě včera schválil výstavbu 400 bytových jednotek v jeruzalémské čtvrti Ramat Šlomo (Ramat Shlomo). Stalo se tak týden poté, kdy předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu dal oficiální souhlas k výstavbě 660 bytů v této čtvrti a 400 ve čtvrti Har Choma, naplánované už v roce 2010.

V říjnu premiér schválil pokračování v 2.610 stavebních výběrových řízeních z roku 2012.

Obě rozhodnutí vyvolala ostrou kritiku arabské autonomní Palestinské správy, která vznáší nároky na tyto části izraelského hlavního města, i řady organizací a států světa, včetně OSN, USA a EU. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Edgar Vasquez označil schválení výstavby v Ramat Šlomo za „nešťastné“ s tím, že se jedná o „nelegitimní osidlovací aktivity“, která jednostranně předjímá budoucnost Jeruzaléma.

Čtvrtě Ramat Šlomo a Har Choma se nacházejí v té části Jeruzaléma, kterou v roce 1948 v útočné válce obsadilo Jordánsko. Izrael toto území, tehdy nazývané „východní Jeruzalém“ osvobodil v roce 1967 v obranné Šestidenní válce a Jeruzalém sjednotil jako své věčné a nedělitelné hlavní město.

Označení „východní Jeruzalém“ odpůrci izraelské svrchovanosti používají dodnes, ač postrádá často logiku. Například zmíněná čtvrt Ramat Šlomo se ve skutečnosti nachází na severu Jeruzaléma, mezi židovskou čtvrtí Ramot a průmyslovým parkem Hocvim, čtvrť Har Choma pak naopak na jihu města.

Nutno zdůraznit, že ne každá zpráva v médiích hned znamená výstavbu bytů. Konkrétní stavební projekty jsou médii zmiňovány průběžně, tak jak probíhají jednotlivé fáze schvalovacího procesu, takže Arabové a izraelská krajní levice mohou jeden stavební projekt během několika let vícekrát využít k opakované kritice.

Stoupenci posilování židovské přítomnosti naopak vládu opakovaně kritizují za to, že brzdí výstavbu židovského bydlení v Judeji a Samaří, tedy v dalších částech Země Izrael, osvobozených v roce 1967, které však na rozdíl od Jeruzaléma a Golanských výšin nejsou formálně součástí Státu Izrael.

demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006
demografická mapa Jeruzaléma 1967 a 2006 (převážně židovské čtvrti modře, převážně arabské červeně)
mapa Jeruzaléma
mapa Jeruzaléma

Jedna myšlenka na “Izrael schválil výstavbu stovek bytů v Jeruzalémě, palestinští Arabové a svět protestují”

  1. Jestli to chápu správně, tak pobouření arabů je jenom důkazem jejich politiky apartheidu a myšlenky rasově (nábožensky?) čistého státu. Proč by jim mělo vadit, že si židé někde staví svoje domy? Jestli za rok, za dva nebo za 20 let získají svůj vlastní stát, tak přece určitě s radostí a bez problémů nabídnou oněm židovským rodinám plnoprávné a plnohodnotné občanství onoho budoucího arabského státu. Ale jestli počítají s tím, že židé nebudou smět vkročit na území palestinského státu, tak pak chápu jejich pobouření, ale to je jenom důkaz jejich skutečného přání.
    (Ano, já vím moc dobře, o co arabům jde. Nemusíte mi tu dávat odkazy, kde Mahmúd Abbás vyzývá k rasově čistému státu bez židů. Můj příspěvek je určitou nadsázkou, sarkasmem. Jde o to, že vlastně arabové sami sebe usvědčují z něčeho, co by západní demokracie v žádném případě neměla schvalovat a uznávat.)

Komentáře nejsou povoleny.