Izraelská vláda schválila sporné zjednodušení konverzí

Izraelská vláda schválila sporné zjednodušení konverzí 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

Vrchní rabinát Izraele
Vrchní rabinát Izraele

Izraelská vláda na svém dnešním pravidelném zasedání schválila vládní nařízení, umožňující městským vrchním rabínům zřídit soudy, rozhodující o konverzích k židovství, a tyto soudy získají administrativní a rozpočtovou podporu státu. Na činnost soudů bude dohlížet rabínský výbor, který nařízení také vytváří.

Stoupenci tohoto kroku jej oceňují jako významný průlom při zvýšení počtu konverzí nežidovských občanů Izraele, kteří se do země přistěhovali na základě Zákona o návratu ze zemí bývalého SSSR. Reformu v rámci vlády zaštítila strana HaTnua (Hnutí). Její poslanec Elazar Stern návrh nařízení sepsal a její předsedkyně Cipi Livni (Tzipi Livni), která je ministryní spravedlnosti, pak ve vládě prosadila.

Proti reformě naopak silně vystupovali charedi-zbožné izraelské politické strany a také oba vrchní rabíni Izraele, Jicchak Josef a David Lau.

Bezprostředně poté, kdy vláda nařízení schválila, vrchní sefardský rabín Izraele Jicchak Josef vydal prohlášení, že rozhodnutí vlády Vrchní rabinát neakceptuje a Rada Vrchního rabinátu se sejde k debatě o tom, jaký postoj zaujme.

Současné znění vládního nařízení je kompromisem mezi postoji Cipi Livni a ministra náboženských služeb (a také průmyslu a obchodu) Naftaliho Beneta, který stojí v čele strany Židovský domov (Bajit Jehudi). Z ministrů hlasoval proti jen ministr výstavby a bydlení Uri Ariel ze strany Židovský domov, všichni ostatní byli pro.

Poslanec Stern rozhodnutí označil za „skvělou zprávu pro (budoucí) konvertity“ a slíbil, že realizace nařízení bude rychlá a nové rabínské soudy přinesou nového ducha desetitisícům konvertitů a zejména těm, kdo už se snahy o konverzi takřka vzdali.

Rozhodnutí ocenil také ministr Benet, podle nějž tím „skončí populismus v této oblasti.“ Vládní rozhodnutí je podle něj „vyvážení a odpovědné“ a umožňuje projít procesem konverze „jako pozitivní a podporující zkušeností, která je také zcela v souladu s halachou.“

O usnadnění konverzí se jednalo už dříve v průběhu tohoto roku. Intenzivní odpor Židovského domova a vrchních rabínů vedl ke snaze docílit přijatelný kompromis. Premiér Benjamin Netanjahu požádal respektovaného a vlivného rabiho Chajma Drukmana (Chaim Druckman), aby se pokusil zprostředkovat sblížení postojů mezi Sternem a Bajit Jehudi. Koncem léta bylo dojednáno, že by konverze měli právo provádět jen ortodoxní rabíni a předpokládalo se, že úprava bude na podzim jako zákon schválena Knesetem. Premiér Netanjahu z obavy z politických následků parlamentní debaty dal nakonec přednost tomu, aby o věci rozhodla vláda formou vládního nařízení. To je sice postup snazší, ale v budoucnu lze také rozhodnutí snáze změnit, než kdyby úpravu zakotvil zákon.