Ministr Zaorálek v Berlíně: ČR pomáhá syrským uprchlíkům

Ministr Zaorálek v Berlíně: ČR pomáhá syrským uprchlíkům 5.00/5 (100.00%) 3 ohodnocení

1261081_1203171__115._3BA2Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek se 28. října 2014 na pozvání spolkového ministra zahraničí Franka-Waltera Steinmeiera zúčastnil mezinárodní konference k syrské uprchlické krizi v Berlíně. Konference byla zaměřena na konkrétní pomoc syrským uprchlíkům a podporu zemí sousedících se Sýrií, které jejím občanům v nouzi poskytují dočasné útočiště.

„Jsme hluboce znepokojeni rostoucím počtem civilních obyvatel Sýrie, kteří jsou zasaženi vojenským konfliktem a nemají přístup k humanitární pomoci. Vyzýváme všechny strany konfliktu, aby ukončily násilí a pokusily se najít politické řešení situace v zemi“, uvedl ministr Zaorálek. V důsledku dlouhotrvajícího konfliktu v Sýrii bylo nuceno opustit své domovy více než 3,5 mil. běženců. Řada z nich nalezla útočiště a ochranu v sousedních zemích a také v Evropě. Mezinárodní společenství hledá způsoby, jak pomoci nejen syrským uprchlíkům, ale i státům, které je přijímají.

Česká Republika poskytla v období 2012 – 2014 humanitární, materiální a finanční pomoc v objemu více než 120 mil. Kč a to jak pro samotné uprchlíky, tak i pro přijímající státy. Tuto pomoc realizují jak české nevládní organizace ve spolupráci s místními partnery, tak mezinárodní organizace (například Mezinárodní výbor Červeného kříže či Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky). Zastupitelské úřady ČR v Jordánsku a Libanonu se podílí na realizaci malých lokálních projektů na podporu škol a kapacit uprchlických zařízení.

Česká vláda dne 27. 10. schválila pokračování programu MEDEVAC 2014 formou vyslání tří českých specializovaných lékařských týmů z Fakultní nemocnice Motol a Nemocnice na Bulovce do Jordánska.

 „Věnujeme zvláštní pozornost léčení dětských pacientů. Druhý rok za sebou budou čeští lékaři operovat v Jordánsku a nejvážněji zranění pacienti budou léčeni v České republice“, upřesnil ministr Zaorálek.