Ministr Zaorálek v Izraeli: chceme rozvíjet úzké vazby

Ministr Zaorálek v Izraeli: chceme rozvíjet úzké vazby 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Lubomír Zaorálek, Reuven RivlinMinistr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zahájil 4. listopadu 2014 třídenní pracovní cestu do Izraele a na Palestinská autonomní území setkáním s izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem, kterého pozval na sedmdesáté výročí osvobození Terezína v příštím roce.

Během jednání v Jeruzalémě se mluvilo o pevné vazbě mezi Českou republikou a Izraelem, jejichž vlády se ve druhé polovině měsíce sejdou v Jeruzalémě na společném zasedání. “Vláda Bohuslava Sobotky hodlá pokračovat v úzkých vazbách mezi Českou republikou a Izraelem. Blížící se společné zasedání vlád je důkazem, že chceme navázat na strategický dialog, který se vedl v minulosti. Je stále řada oblastí, ve kterých jsme zdaleka nevyužili nabízené možnosti, například v rozvoji dopravních sítí a zdravotnictví,“ řekl ministr Zaorálek.

Velká část rozhovoru byla věnována aktuálnímu vývoji v regionu a možnostem řešení izraelsko-palestinského konfliktu. „Informoval jsem pana prezidenta, že není jiné řešení, než se vrátit se k jednacímu stolu, vést mírová jednání a dobrat se dvoustátního řešení. Navzdory tomu, co se tu odehrálo, je to stále jedná jediná cesta, jak se dostat z bludného kruhu násilí, které zde propuká,“ poznamenal šéf české diplomacie.

„Česká republika na jedné straně má zájem pokračovat v úzkých vazbách a velmi přátelských vztazích s Izraelem, ale zároveň cítím nutnost tlumočit obavy a znepokojení, které vnímám při rozhovorech se svými evropskými kolegy,“ řekl ministr Zaorálek a dodal, že ČR sdílí znepokojení nad pokračující výstavbou židovských osad na území, o jejichž příslušnosti nebylo v rámci mírových rozhovorů rozhodnuto. „Obě strany se musí zdržet kroků, které přilévají nenávist a vrací nás zpět,“ dodal.

V první den návštěvy se ministr Zaorálek setkal i s předsedou Izraelsko-české obchodní komory Davidem Herckym a po procházce Jeruzalémem povečeřel také se svým protějškem Avigdorem Libermanem. V dalších dnech má na programu jednání s ministryní spravedlnosti Cipi Livniovou a dalšími izraelskými představiteli. Součástí jeho programu bude také návštěva památníku holocaustu Jad Vašem a setkání se členy Izraelské rady pro zahraniční vztahy.