Ministr Zaorálek: Nabídli jsme Libanoncům spolupráci v bezpečnostní oblasti

Ministr Zaorálek: Nabídli jsme Libanoncům spolupráci v bezpečnostní oblasti 4.67/5 (93.33%) 3 ohodnocení

1287983_1216216_Ministr_Zaoralek_Tammam_Salam
Ministr Zaorálek při jednání s předsedou libanonské vlády Salamem foto @mzv

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek navštívil dne 12. listopadu 2014 Libanonskou republiku. V Bejrútu jednal s libanonským ministrem zahraničí Gebranem Bassilem, s premiérem Tammamem Salamem a také s předsedou parlamentu Nabihem Berrim.

V Bejrútu jednal s libanonským ministrem zahraničí Gebranem Bassilem, s premiérem Tammamem Salamem a také s předsedou parlamentu Nabihem Berrim. Ministr Zaorálek ocenil, že se libanonská armáda ubránila před útoky bojovníků Islámského státu, a ujistil své partnery, že cítíme povinnost jim v tomto boji pomoci. „Vnímám Libanon jako ostrov náboženské tolerance, kde vedle sebe fungují sunnité, šíité i maronité a dokáží spolupracovat. Udržet takový stav ale vyžaduje úsilí. Nabídli jsme proto našim partnerům spolupráci v bezpečnostní oblasti,“ řekl šéf české diplomacie.

Jednání ministra Zaorálka se zaměřila i na další posílení bilaterálních obchodních a ekonomických vztahů. „Libanonská vláda zahájila řadu reforem v oblasti dopravní infrastruktury, odpadového hospodářství a energetiky a v České republice máme firmy, které mají zájem na těchto projektech participovat. Chceme využít toho, že v Libanonu je mnoho zdatných obchodníků a v tomto regionu si cení českých výrobků. Libanonská strana má zájem o investice do českého lázeňství, nás zase zajímají investiční příležitosti například do tamního textilního průmyslu,“ dodal ministr Zaorálek.

Ministr Zaorálek také s libanonskými partnery mluvil o možnostech české humanitární a rozvojové pomoci v situaci, kdy v Libanonu žije 1,5 milionu uprchlíků ze Sýrie. Česká republika v této souvislosti již v minulosti poskytla příspěvek na opravu šesti škol a nyní nabídla jednání o možnosti poskytnout ve spolupraci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy stipendia na českých vysokých školách.

Velvyslanectví ČR v Bejrútu během ministrovy návštěvy zorganizovalo i dvě akce k připomenutí 25. výročí demokratických změn v bývalém Československu. V prostorách American University of Beirut se 12. listopadu 2014 uskutečnil koncert českého hudebního souboru Natalika. Na stejném místě je k vidění i výstava fotografií libanonského umělce a pedagoga Prof. Bassama Lahouda “Česká republika: 25 let poté…”, zachycující autorovy postřehy během jeho návštěv v ČR.