Ministr Zaorálek navštívil v Betlémě nemocnici, kam míří český dar

Ministr Zaorálek navštívil v Betlémě nemocnici, kam míří český dar 4.86/5 (97.14%) 7 ohodnocení

1277720_1211053_porodniceMinistr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek v rámci své pracovní cesty do Izraele a na Palestinská autonomní území navštívil 5. listopadu 2014 město Betlém. V tamním palestinském táboře Aida se setkal s betlémskou starostkou Very Babounovou a zástupci organizace OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě UNRWA.Ministr se pozastavil nad podmínkami, v kterých Palestinci v oblasti Aidy žijí, zejména pak nad nemožností najít si práci a zlepšit tak životní vyhlídky. „Je to velmi výbušné prostředí,“ řekl ministr v narážce na střety místních Palestinců a izraelských vojáků a zalitoval, že se situaci nezlepšuje. „Spíš se situace zhoršuje a to je důvod, proč je nutné se bavit s izraelskou a palestinskou stranou a snažit se upozorňovat na kroky, které všechno eskalují, a čelit tomu,“ dodal.

Ministr Zaorálek si v Betlémě prohlédl také nemocnici Svaté rodiny specializující se na péči o rodičky a novorozené děti. Česká republika pro nemocnici, kterou provozuje Řád maltézských rytířů, zajistila z rozvojové pomoci nový ultrazvuk pro rozpoznávání kardiovaskulárních chorob za zhruba milion korun. Podle ministra Zaorálka je tohle typ rozvojové pomoci, který chce Česko v Palestině poskytovat i v budoucnu.

Na palestinské straně se ministr Zaorálek dnes sejde s prezidentem Mahmúdem Abbásem a premiérem Ramím Hamdalláhem a bude hovořit i se svým protějškem Riádem Al-Malkím