Ekologická katastrofa: Únik ropy na jihu Izraele ohrožuje vzácné přírodní rezervace

Ekologická katastrofa: Únik ropy na jihu Izraele ohrožuje vzácné přírodní rezervace 4.33/5 (86.67%) 6 ohodnocení

únik ropyVíce než 80 lidí bylo dnes ráno v Jordánsku a Izraeli ošetřeno s respiračními problémy poté, kdy v noci došlo k masivnímu úniku ropy z ropovodu u dálnice č. 90 na jihu Izraele. K úniku ropy došlo u obce Beer Ora asi 20 kilometrů severně od Eilatu a 500 metrů od hranice s Jordánskem kvůli poškození 245kilometrového izraelského ropovodu spojujícího ropné terminály v Eilatu u Rudého moře a Aškelonu u Středozemního moře. Dálnice byla několik hodin uzavřena.

V Jordánsku bylo kvůli dechovým potížím hospitalizováno více než 80 lidí, včetně 30 zaměstnanců Mezinárodního letiště krále Husajna v Akabě. Obyvatelům jordánského města sousedícího s Eilatem úřady nařídili nevycházet.

V Izraeli byli kvůli nadýchání škodlivých výparům ošetřeni tři lidé.

Předběžné vyšetřování zjistilo, že k poškození ropovodu došlo zřejmě nešťastnou náhodou při jeho údržbě.

Namístě zasahovali hasiči a skupiny ochránců přírody, kteří se snažili zamezit další kontaminaci, několik proudů ropy ale zasáhlo přírodní rezervaci Evrona.

Regionální ředitel izraelského Ministerstva životního prostředí Guy Samet označil znečištění životního prostředí za „značné.“ „Jedná se o jeden z největších případů (znečištění životního prostředí) v dějinách země. Mluvíme zde milionech litrů ropy, která je nebezpečná jak pro zvířata, tak přírodní rezervace,“ prohlásil v rozhovoru pro Kanál 10 izraelské televize s tím, že směrem k rezervaci Evrona unikly okolo 3 milionů litrů ropy do vzdálenosti až 7 kilometrů od poškození a „existuje obava, že zimní povodně rozšíří kontaminaci do oblastí, které dosud nejsou zasaženy. Podle Sameta obnova může trvat roky.

Obec Beer Ora se nachází v řídce obydlené oblasti Arava, kde je několik přírodních rezervací s původními druhy rostlin a živočichů, včetně vzácných akácií a více než 280 jelenů,“ informoval ředitel eilatské úřadovny Správy přírody a parků Doron Nissim. „Dnes známe jen rozsah znečištění. Zítra provedeme analýzu škody a pak teprve dostaneme jasnější obraz,“ sdělil webu Ynet.