Izraelský parlament se rozpustil, země směřuje k předčasným volbám

Izraelský parlament se rozpustil, země směřuje k předčasným volbám 4.38/5 (87.50%) 8 ohodnocení

Kneset
Kneset

Poslanci izraelského 19. Knesetu včera drtivou většinou hlasů schválili zákon o rozpuštění parlamentu, který oficiálně uznává kolaps 33. vlády Izraele a otevírá cestu k předčasným volbám 17. března 2015.

Kneset v prvním čtení zákon schválil ve středu 3. prosince 2014, den poté, kdy premiér Benjamin Netanjahu z vlády odvolal ministra financí a předsedu strany Ješ Atid (Budoucnost existuje) Jaira Lapida (Yair Lapid) a ministryni spravedlnosti a předsedkyni strany HaTnua (Hnutí) Cipi Livni (Tzipi Livni). Demisi pak podali i ministři těchto stran.

Včera pro rozpuštění Knesetu ve druhém a třetím čtení hlasovalo 93 ze 120 poslanců, proti nebyl žádný.

Vláda složená ze stran Likud (Jednota), Jisrael Bejtenu (Izrael náš domov), Ješ Atid, Bajit Jehudi (Židovský domov) a HaTnua vznikla v březnu 2013. Důvodem jejího krachu se staly spory o rozpočet na rok 2015 mezi premiérem a ministrem financí, spory o důležité zákony včetně Základního zákona: Izrael jako národní stát židovského národa (Basic Law: Israel as the Nation-State of the Jewish People) či o přístupu k jednání s autonomní arabskou Palestinskou správou. Premiér Netanjahu v úterý 2. prosince 2014 Lapida a Livni obvinil z pokusu o puč, jehož se měli dopustit tím, že tajně vyjednávali s opozicí o svržení současné vlády. Lapid a Livni obvinění odmítli.

Izraelská média jsou nyní plná spekulací o politických manévrech jednotlivých stran před volbami, které proběhnou za 3 měsíce.

Pravicové strany Bajit Jehudi a Likud se dohodly o vzájemném neútočení během volební kampaně, což by mělo zabránit ztrátě hlasů kvůli znechucení voličů, k čemuž kvůli leckdy malicherným slovním přestřelkám došlo před minulými volbami. Obě strany se také dohodly o převodu „nadbytečných hlasů“ – což je izraelská specialita, která umožňuje straně, aby převedla hlasy, které jí již nestačí k získání parlamentního křesla, jiné straně.

Na středu a levici se hovoří o společné kandidátce Strany práce (Avoda) s Ješ Atid, HaTnua a stranou Kadima (Vpřed).  Nic však ještě není dojednáno a tyto strany se nakonec spojit nemusejí anebo se mohou spojit jen některé z nich.

Dohodu o převodu „nadbytečných hlasů“ již uzavřely také Jisrael Bejtejnu ministra zahraničí Avigdora Liebermana a dosud bezejmenná strana, kterou zakládá bývalý ministr Likudu Moše Kachlon (Moshe Kahlon).