Ministr Zaorálek podpořil mezinárodní úsilí v boji proti tzv. Islámskému státu

Ministr Zaorálek podpořil mezinárodní úsilí v boji proti tzv. Islámskému státu 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

1319536_1230060_x2014_12_03_Ministeriada_NATOMinistr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na jednání států zapojených do mezinárodního úsilí proti tzv. Islámskému státu (ISIL), které se uskutečnilo dne 3. prosince 2014 v Bruselu po jednání ministrů zahraničních věcí NATO.

Partnerské státy na setkání koordinovaly aktivity kromě jiného v oblasti poskytování vojenské pomoci, zamezení přílivu zahraničních bojovníků, financování ISIL a zmírňování dopadu humanitární krize v regionu. Schůzka byla mimořádná počtem zúčastněných, který představoval téměř jednu třetinu členských států OSN.

Ministr Zaorálek zdůraznil potřebu pomoci vládám států, které jsou ISIL bezprostředně ohroženy. Vycházel mimo jiné z jednání během svých listopadových cest do regionu. „Z Bagdádu jsem si odvezl dojem, že irácká vláda si je dobře vědoma závažností situace,“ řekl ministr v souvislosti s Irákem. „Na setkání jsme se shodli na tom, že je potřeba i nadále pomáhat při budování pozemních sil a poskytovat vojenskou podporu irácké armádě a kurdským pešmergům. Na to, abychom ISIL porazili, letecké údery nestačí,“ řekl po jednání ministr Zaorálek.

ISIL představuje vážnou hrozbu nejen pro bezpečnost na Blízkém východě, ale i pro stabilitu a bezpečnost v Evropě. ČR přispívá k mezinárodnímu úsilí zaměřenému na boj s ISIL dodávkami vojenského materiálu i humanitární pomoci.

Z Bruselu má šéf české diplomacie v plánu odletět do švýcarské Basileje na setkání ministrů zahraničních věcí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, které bude formálně zahájeno 4. prosince 2014.

Jedna myšlenka na “Ministr Zaorálek podpořil mezinárodní úsilí v boji proti tzv. Islámskému státu”

Komentáře nejsou povoleny.