Palestinskoarabský ministr zemřel na infarkt po střetu s izraelským vojákem, Arabové hrozí odvetou (+video)

Palestinskoarabský ministr zemřel na infarkt po střetu s izraelským vojákem, Arabové hrozí odvetou (+video) 4.74/5 (94.78%) 23 ohodnocení

Zijád Abú Ajn
Zijád Abú Ajn

Zijád Abú Ajn (Ziad Abu Ein), 55letý ministr bez portfeje Palestinské správy a bývalý doživotně odsouzený zločinec, dnes zemřel krátce po hádce s izraelskými bezpečnostními silami při protestu v Judeji a Samaří. Důvodem smrti byla srdeční slabost, palestinští Arabové však obviňují Izrael z vraždy.

Zijád Abú Ajn byl izraelským soudem v roce 1982 odsouzen k doživotnímu trestu vězení za svoji účast v bombovém teroristickém útoku, při němž byli v roce 1979 v Tiberias zavražděni dva izraelští teenageři. Propuštěn byl v roce 1985 v rámci výměny vězňů mezi Izraelem a Lidovou frontou pro osvobození Palestiny – Hlavním velením teroristy Ahmada Džibríla.

Dnes se Ajn zúčastnil protestu proti izraelskému osidlování Judeje a Samaří a zapojil se do potyčky protestujících s asi 30 příslušníky Izraelských obranných sil a policie.

Na videozáznamu je vidět spor Abú Ajna s pohraničním policistou, který jej v jednu chvíli chytil za rameno a krátce jednou rukou držel. Po strkanici s vojákem poskytl ještě Abú Ajn rozhovor televizi a po několika minutách začal omdlívat, padl na zem a držel se za hrudník. Cestou do nemocnice zemřel.

Přestože na první pohled se zdá, že bývalý arabský terorista a dnešní ministr zemřel na zástavu srdce, Izraelské obranné síly z opatrnosti a k vyvrácení pochybností zahájily vyšetřování incidentu.

Autonomní arabská Palestinská správy má nicméně ve věci jasno. Předseda správy Mahmúd Abbás označil incident „barbarskou vraždu“, za „barbarský skutek, k němuž nelze mlčet nebo jej akceptovat.“ Abbás vyhlásil třídenní národní smutek a označil, že podnikne „nezbytné kroky“.

Předseda arabské vlády v Ramalláhu, která ovládá autonomní území v Judeji a Samaří, Rijád al-Malkí pohrozil, že „Izrael za zabití Abú Ajna zaplatí.“

Hlavní vyjednavač teroristické Organizace pro osvobození Palestiny, která je nadřazena Palestinské správě, Saíb Irikát (Saeb Erekat) označil smrt za „novou vraždu, která bude mít vážné následky.“

Představitelé Palestinské správy pohrozili, že přeruší v Judeji a Samaří bezpečnostní spolupráci s izraelskými silami. V takovém případě by Izrael musel převzít veškerou bezpečnostní odpovědnost na svá bedra, což by ovšem mohlo kromě zvýšených nákladů přinést i lepší výsledky v boji proti arabskému terorismu.

Izraelský ministr obrany Moše Jaalon vyjádřil nad smrtí arabského ex-teroristy lítost.

5 komentářů u „Palestinskoarabský ministr zemřel na infarkt po střetu s izraelským vojákem, Arabové hrozí odvetou (+video)“

  1. Klasická srdeční zástava rozběsněného zfanatizovaného musslima, IDF za nic nemůže, ale plastelincům a celému Islámskému světu se to nyní náramně hodí, víceméně i EU bude nadrženě přitákávat co za zločin to ten Izrael zase udělal 🙂 Abbás už vydal prohlašení, opravdu barbarský zločin, asi možná neviděl videa z místa činu, ale opět dokázal, že to není nebude a nesmí být on s kým se dál bude jednat o nějakém řešení (i včetně jeho prohlášení o neuznání Izraele jako Židovského státu, přičemž by znemožnil jeho naivní sen o návratu, který nikdy nenastane)

  2. Není nad to chodit na pravidelné preventivní prohlídky, lékař by včas odhalil riziko, pak by doporučil klid a vyhýbat se stresovým situacím. Dbát na své zdraví se vyplatí. Živý pes je lepší než mrtvý lev.

  3. … šel tam, dement, už s tím, že to s ním šlehne. Protože nechtěl chcípnout jako pes někde v díře, tak ze sebe šel udělat mučedníka, kreten. Neznečistím svoji slinu plivnutím na jeho hrob.

Komentáře nejsou povoleny.