Bytča – dvě strany jedné mince – zavražděné židovské děti a Jozef Tiso

Bytča – dvě strany jedné mince – zavražděné židovské děti a Jozef Tiso 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

2014-06-2717_34_29
Pamětní deska na bývalé židovské škole.

Bytča je malé slovenské město nedaleko Žiliny, kdysi tam žila početná židovská komunita jejíž osudy popsal Pavel Král ve své knize Židé z Bytče. Pavel Král také bdí nad uchováním památky na tuto komunitu. Život a osudy Židů z Bytče se příliš neliší od osudu Židů v jiným menších či větších městech Slovenska a může být považována za určitý model. Kromě památky na Židy, se ale v Bytči  také vzpomíná na někoho jiného – rodáka Jozefa Tisa a to honosnou pamětní deskou. Historie nemusí být tedy vždy pouze jednoznačnou učitelkou.


2014-06-30 15.02.02

Pomník je v Bytči ještě jeden a to na místě bývalého židovského hřbitova (zlikvidovaného v roce 1971), který vznikl ještě v osmdesátých letech soukromou iniciativou pravnuka bývalého bytčanského rabína Jakoba Valera Grossmana  (1786-1866), pana Rechtschaffena. V Bytči se také zachovala synagoga, která by mohla stejně jako v jiných místech, sloužit městu jako kulturní centrum. Z neznámých důvodů tomu tak ale není. Na oficiálních stránkách města nalezneme následující informaci: „Žiaľ, súčasný stavebno-technický stav tejto významnej pamiatky je veľmi narušený a naliehavo vyžaduje zvýšenú pozornosť a starostlivosť.“ Tato skutečnost se projevila zatím alespoň tím, že v součinnosti s městem, fondy EU a soukromou iniciativou byla opravena střecha synagógy, což ji zachrání před demolicí. Jaké budou další osudy je dosud neznámé.

lenka
Nová střecha synagógy , foto Lenka Hoffmanová

Foto pamětních desek – archiv Pavla Krále

Jedna myšlenka na “Bytča – dvě strany jedné mince – zavražděné židovské děti a Jozef Tiso”

  1. Ďakujem redakcii eretz.cz za stručný prehľad o Bytči a židovskej komunite, ktorá bola významnou súčasťou tohto mestečka.

    Ak si môžem dovoliť pár doplňujúcich informácií o synagóge, v nedávnej minulosti bolo s prispením grantov ministerstva kultúry ukončených niekoľko projektov, ktoré súvisia s obnovou tohto nádherného diela, okrem iného oprava strechy a sanácia základov. Synagóga je teda zhora aj zdola odizolovaná, aspoň to málo nevyhnutné pre zachovanie tejto kultúrnej pamiatky.

    Momentálne sú ďaľsie práce na synagóge pozastavené pre prebiehajúci súdny spor s majiteľom priľahlého pozemku http://www.zilinskyvecernik.sk/articles/2014/01/13/rekonstrukcia-synagogy-stoji-pre-sudny-spor.

    Napriek nie práve ideálnemu stavebno-technickému stavu a zložitými majetkoprávnymi vzťahmi, už v tejto synagóge prebehlo niekoľko kultúrnych akcií. A aj takéto drobnosti sú snáď znakom, že nie len synagóga ale aj záujem o kultúrny odkaz židov v Bytči sa pomaly prebúdza k životu.

Komentáře nejsou povoleny.