Egypt chce zvětšit nárazníkové pásmo na hranici Gazy

Egypt chce zvětšit nárazníkové pásmo na hranici Gazy 4.95/5 (99.05%) 21 ohodnocení

gaza-naraznikEgyptská armáda hodlá zdvojnásobit hloubku nárazníkového pásma podél hranic s pásmem Gazy. Podle vyjádření egyptského vojenského představitele má tato akce, mimo jiné, znamenat zboření více než 1220 domů a vysídlení obyvatel.
Operace rozšíří aktuální půlkilometrové nárazníkové pásmo na severu Sinajského poloostrova.
Nárazníkové pásmo vzniklo loni v listopadu za účelem znemožnění pašování zbraní a přecházení hranic teroristy Hamásu z Gazy přeshraničními tunely.

Rozšíření nárazníkového pásma by mělo být dokončeno do poloviny příštího týdne.

Egyptská armáda má v úmyslu vysídlence odškodnit. Na plán rozšíření pásma se ale snesla kritika místních úřadů. Nucené přesídlování vyvolává dlouhodobě odpor proti egyptské vládě, a je důvodem nespočtu stížností.
Sever Sinaje je jednou z nejchudších egyptských oblastí a místní obyvatelstvo si po celá desetiletí stěžuje na diskriminaci a nezájem ze strany vlády.
Armáda i policie čelí na Sinaji stupňujícím se útokům, které výrazně zesílily po sesazení islamistického prezidenta Mohameda Mursího (Mohammad Morsi) v červenci 2013, a po následných zákrocích proti jeho stoupencům.
Egypt oznámil první etapu plánu nárazníkového pásma v říjnu poté, co radikálové zabili 31 egyptských vojáků při útoku na kontrolní stanoviště 30 kilometrů od pohraničního města Rafáh. Incident byl nejkrvavějším útokem na egyptskou armádu v nedávné době.

2 komentáře u „Egypt chce zvětšit nárazníkové pásmo na hranici Gazy“

  1. Kdyby toto aplikoval Izrael tak je oheň na střeše, ve po městech by pochodovali stovky sluníčkářů s ručníkáři a pořvávali by hesla proti Izraeli. Zatímco tato zpráva v médiích zapadne. Každopádně držím Egyptu palce, aby se vydal správným směrem v boji proti terorizmu.

  2. To ticho všech těch rádobyzastánců chudáčků (pseudo)palestinců je důkazem, že jim vůbec nejde o ochranu lidských práv. Ale že jim jde o starý dobrý antisemitismus v novém kabátě: antiizraelismus.
    Ale je samozřejmě dobře, že to Egypt dělá. Jen ať to udělá pořádně. Nesmí fungovat jediný pašerácký tunel mezi Gazou a Egyptem. Těma tunelama netahají jenom jídlo, ale sem tam zabalí mezi papriky i nějaký ten dělostřelecký granát. A to musí přestat!

Komentáře nejsou povoleny.