Elektrárenská společnost Israel Electric Corporation (IEC) omezí kvůli dluhu přes 1,8 miliardy šekelů dodávky elektřiny palestinské samosprávě.

Elektrárenská společnost Israel Electric Corporation (IEC) omezí kvůli dluhu přes 1,8 miliardy šekelů dodávky elektřiny palestinské samosprávě. 4.90/5 (98.00%) 10 ohodnocení

img466368Dodávka bude počínaje čtvrtkem denně na dvě hodiny omezena na 50 procent, dokud se nenajde řešení narůstajícího dluhu, prohlásil šéf IEC.  CEO společnosti Eli Glickman informoval šéfy izraelské bezpečnosti o tomto postupu v dopise zaslaném již dříve v lednu. Vysvětlil, že dluh palestinské samosprávy u IEC narostly k 31.12.2014 na1,700,843,315 šekelů, což elektrárenské společnosti nedává možnost jiného postupu, než každé ráno a každý večer na hodinu dodávky elektřiny omezit. K tomuto postupu se IEC neuchyluje poprvé, několikrát oznámila záměr omezení dodávky na několik hodin denně, ale byla vždy zastavena úřadovnou premiéra, kvůli obavám z mezinárodního nátlaku na Izrael. IEC poznamenala, že v dodávkách elektřiny do Gazy pokračovala i během operace Operace Ochranné ostří (Operace Pevná skála; מבצע צוק איתן), a dokonce opravovala infrastrukturu poškozenou bombardováním.

Podle prohlášení IEC byla palestinská samospráva o situaci v minulosti mnohokrát informována, ale řešení nebylo nikdy nalezeno. Současný postup je výsledkem hledání kompromisu mezi snahou nezhoršit životní podmínky lidí na Západním břehu a straně jedné a zabránění zvyšování dluhu na straně druhé.

Zdroj: Ynetnews

Foto Wikipedia
Foto Wikipedia

Israel Electric Corporation (zkráceně IEC, hebrejsky: חברת החשמל לישראל, Chevrat ha-chašmal le-Jisra’el) je hlavní výrobce a dodavatel elektřiny v Izraeli, který buduje, udržuje a provozuje elektrárny a přenosné a distribuční sítě. Jedná se o státní podnik, v němž izraelská vláda vlastní zhruba 99,85% podíl. IEC byla založena 29. března 1923 Pinchasem Rutenbergem pod názvem The Palestine Electric Corporation Ltd. a roku 1961 došlo k jejímu přejmenování na současný název. Ke konci roku 2009 společnost provozovala 17 elektráren (včetně 5 hlavních tepelných elektráren) s celkovým instalovaným výkonem 11 664 MW.[1]

Sídlem společnosti je mrakodrap IEC Tower v Haifě.

Zdroj: Wikipedia

3 komentáře u „Elektrárenská společnost Israel Electric Corporation (IEC) omezí kvůli dluhu přes 1,8 miliardy šekelů dodávky elektřiny palestinské samosprávě.“

  1. Co takhle oprášit řešení používané v USA ve 20. letech, kdy elektroměry a plynoměry v nájemních bytech pouštěly plyn a elektřinu jen po vhození peněz? Tehdy stačil 1 USD na několik dní provozu, když se částka vyčerpala a nebylo na zaplacení, tak alespoň nevznikaly dluhy, dodávka byla obnovena hned, jak byla vhozena další mince. Praktické, účinné a zejména výchovné pro nastupující generace.

    1. Tento systém se v modifikované formě v Izraeli používá, ale není možné jej používat vůči zločinecké organizaci, která je zvyklá pouze brát – o tom jak oplácí všichni víme, například bombami na civilní obyvatelstvo.

      1. Ano, to je systém použitelný, s trochou nadsázky, u běžných občanů projevujících nejčastější mravní nedostatky, jako např. snahu nezaplatit za odebranou službu nebo zboží. Pokud ovšem nehodlá platit celá tzv. samospráva, jak uvádí článek, pak je řešení jediné: ukončení dodávek. Nechť si neplatič postaví svůj zdroj a nechť si jej provozuje ve vlastní režii – peníze mu tzv. mezinárodní společenství jistě solidárně dodá.

        Dlouhodobě mě udivuje trpělivost dodavatele, který přichází o peníze, i nedůsledný přístup politiků – jakékoli lavírování jen škodí, protože protistrana musí vždy přesně vědět, kde jsou stanovené hranice a musí mít naprostou jistotu, že se překročit nedají, resp. že narazí při pokusu o jejich překročení a že se to opravdu nevyplatí. Jde i o moji celoživotní zkušenost, že s tím, kdo porušuje zákon se nevyjednává kvůli tomu, aby jej začal dodržovat. Jednat lze až v případě, je-li zákon dodržován a pokud možno i odstraněny následky jeho porušování. Zdůrazňuji, jde o můj osobní princip, který se mi vždy vyplatil, i když to bylo v některých případech hodně náročné a drahé. Je smutné, že v případě Izraele nelze mnohé následky už napravit, protože zla a škod bylo napácháno příliš – dodržování zákonů však musí být vždy důsledně vyžadováno. Pokud tomu tak nebude, nikam se nepohneme, protože jakákoli jednání nebudou brána vážně.

Komentáře nejsou povoleny.