Mezinárodní trestní soud zahájil vyšetřování možných válečných zločinů na „palestinských územích“ (+ video, dokumenty)

Mezinárodní trestní soud zahájil vyšetřování možných válečných zločinů na „palestinských územích“ (+ video, dokumenty) 4.80/5 (96.00%) 5 ohodnocení

Mezinárodní trestní soudMezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu minulý týden oznámil, že zahájil vyšetřování možných válečných zločinů na „palestinských územích.“ Není jasné, co přesně se těmito „územími“ myslí, nicméně podle předmětem zkoumání mají být všechny skutky od 13. června 2014, tedy včetně skutků během války mezi Izraelem a teroristickým Hnutím islámského odporu Hamas v červenci a srpnu 2014.

Podle neformálních informací má být prověřována odpovědnost Izraelců i Palestinců (míněno palestinských Arabů).

Vyšetřování ostře odmítly Izrael a USA. Podle USA není tento krok možný, protože „Palestina“ není stát a tudíž není možné, aby se připojila k ICC. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua není Palestinská správa státem a tudíž nemá podle pravidel samotného soudu právo být stranou sporu. Izrael zcela odmítl oznámené šetření jako absurdní a v příkrém rozporu se statusem ICC.

O nepředpojatosti vyšetřování lze mít předem pochybnosti už jen proto, že začalo již nyní, i když podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna se „Palestina“ stane členem ICC až od 1. 4. 2015.

Palestina a ICC: Spíš neproduktivní překážka na cestě k míru – komentář Jana Klusáčka na webu Česká justice (česky)

Palestine declares acceptance of ICC jurisdiction since 13 June 2014 – oznámení „Palestiny“ o akceptaci jurisdikce ICC, na webu soudu (anglicky)

The State of Palestine accedes to the Rome Statute – oznámení „Státu Palestina“ o přistoupení k Římskému statutu Mezinárodního trestního soudu a k Dohodě o výsadách a imunitách Mezinárodního trestního soudu (APIC), na webu soudu (anglicky)

oznámení "Palestiny" o akceptaci jurisdikce ICC
oznámení „Palestiny“ o akceptaci jurisdikce ICC
oznámení "Státu Palestina" o přistoupení k Římskému statutu Mezinárodního trestního soudu
oznámení „Státu Palestina“ o přistoupení k Římskému statutu Mezinárodního trestního soudu
oznámení "Státu Palestina" o přistoupení k Dohodě o výsadách a imunitách Mezinárodního trestního soudu (APIC)
oznámení „Státu Palestina“ o přistoupení k Dohodě o výsadách a imunitách Mezinárodního trestního soudu (APIC)