Ruská účast na vzpomínce na osvobození Osvětimi v Praze je urážkou obětí šoa

Ruská účast na vzpomínce na osvobození Osvětimi v Praze je urážkou obětí šoa 3.44/5 (68.75%) 16 ohodnocení

Vladimir Putin a Vjačeslav Kantor dne 27. 6. 2010, kdy řešili ekonomické otázky, zdroj: government.ru
Vladimir Putin a Vjačeslav Kantor dne 27. 6. 2010, kdy řešili ekonomické otázky, zdroj: government.ru

V Praze včera a dnes probíhá konference Let My People Live! k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi/Auschwitzu. Úctyhodný a chválihodný úmysl byl od počátku stíhán obavou, že konference bude zneužita k propagandě agresivní východoevropské mocnosti – a tato obava se naplňuje.

Když vyšlo najevo, že kromě vzpomínkové akce v Osvětimi se má uskutečnit také další v Praze a že na ni prezident Zeman pozval prezidenty vítězných mocností, strhla se mediální mela. Kritici Miloši Zemanovi vyčítali, že do Prahy zve i ruského prezidenta Putina. Ruský vládce nakonec do Prahy nepřijel, stejně skoro žádný z pozvaných prezidentů, obavy ze zneužití vzpomínky na zavražděné se ale naplňují.

Za situace, kdy Rusko okupuje (a dokonce nezákonně anektovalo) ukrajinský Krym a ruské ozbrojené síly rozvracejí východ Ukrajiny, v Praze předseda Evropského židovského kongresu, ruský oligarcha Vjačeslav Moše Kantor velebil Putina, jehož označil za „největšího ochránce Židů v Rusku“. A k údivu zúčastněných pronesl na konferenci projev také Vladimir Jakunin, muž který vůbec nebyl na seznamu hostů uveden a který je jako blízký Putinům spolupracovník na sankčním seznamu Evropské unie – a který loni v létě hostil na Rhodu prezidenta Zemana.

To vše za situace, kdy na východě Ukrajiny v posledních dnech rukou ruských bojovníků a Ruskem podporovaných ukrajinských povstalců zemřely desítky lidí, včetně těch o víkendu v Mariupolu, povražděných salvami z kaťuší. Kdy představitelé Ruskem podporovaných povstaleckých „republik“ vypověděli příměří a vyhrožují další ofenzivou proti legitimní vládě a ruský prezident Putin dnes označil ukrajinskou armádu za „legie NATO.“

Účast představitelů a obhájců ruského režimu – mezi něž žel Bohu patří i sám předseda Evropského židovského kongresu Kantor – na konferenci o obětech holokaustu je urážkou těchto obětí. Nelze vzpomínat na nevinné povražděné spolu s těmi, kteří oslavují vládce, na základě jehož vůle právě probíhá agrese na území jiné země a jsou vražděni jiní nevinní.

Co na to Moše Kantor? Uvědomuje si, že je cosi divného na tom, že v Rusku Židé potřebují ochránce v osobě hlavy státu? Cítí se dobře jako dvorský Žid samoděržavného vládce? Je spíše Moše Kantor, představitel evropské organizace dějinami týraného židovského národa, anebo Vjačeslav Kantor, ruský oligarcha?

K důstojnému vzpomenutí obětí šoa přitom stačilo na konferenci pozvat přeživší, pamětníky, historiky a vyvarovat se žvanivých politiků a funkcionářů, kteří se svými projevy chtějí dostat na titulní stránky novin či zalíbit svým patronům.

Komentář vyjadřuje názor autora a není stanoviskem redakce Eretz.cz.

6 komentářů u „Ruská účast na vzpomínce na osvobození Osvětimi v Praze je urážkou obětí šoa“

 1. Předně mnohokrát děkuju za Vaše stránky, které coby dlouholetý sympatizant Židů i státu Izrael pravidelně navštěvuju. Teď jsem se i zaregistroval, abych mohl zareagovat komentářem na předchozí článek. Tedy: Ať se na mě pan Šimon Klein nezlobí, asi má ke své protiruské averzi své důvody, ale už jen titulek jeho článku je nepěkně konfrontační až urážlivý. Mrzí mě, že i v dnešní době, kdy by se celá naše židovsko-křesťanská civilizace měla sjednotit proti úhlavnímu společnému nepříteli, kterým je bezpochyby tmářský islámský extrémismus, někteří politici opět rozdělují náš svět (do kterého pochopitelně počítám i Izrael) jakousi novou železnou oponou na Dobrý Západ a Zlý Východ. A celou tuhle uměle vytvořenou hysterii mohutně přihřívají mnozí novináři. Anexe Krymu je jistě protiprávní akt, ale na druhou stranu Krym je ruský od 18.století a de facto být ruským nikdy nepřestal. A že na východní Ukrajině zuří občanská válka je určitě smutné, ale hodně bych se bránil černobílému pohledu na věc. To celé je samozřejmě na hrozně dlouhou debatu, která sem nepatří, ale rád bych na oplátku aspoň připomněl neblahou historii ukrajinsko-židovských vztahů – nemusím snad chodit až ke Chmelnyckého kozákům, stačí 2.světová válka. Takže mám dotaz: Proč by mělo být „Putinovo“ Rusko pro Židy nepřítelem? Rád uvítám jakoukoliv fundovanou odpověď, ovšem ne citově zabarvené výkřiky typu „protože Rusko je nepřítel svobodného světa“ a podobné…
  Každopádně přeju hodně zdaru do Vaší další práce!

  1. Článek není stanoviskem redakce, což je v závěru výslovně uvedeno, a autor skutečně má poměrně vyhrocený názor na Rusko. Souhlasím s Vámi, že z dlouhodobého hlediska jsou Evropa a Rusko strategičtí partneři, kteří by se mohli dohadovat o jednotlivosti, ale současně se shodovat v důležitých věcech. Něco podobného jako EU a USA. Rusko by skutečně nemělo být nepřítelem Židů, není jím a doufejme, že nikdy nebude. Nicméně dnes je to tak, že se Rusko nechová příliš mírumilovně ke svým sousedům (netuším, jak hluboce je na Ukrajině angažované, ale přinejmenším nijak nebrání tomu, aby tam proudili z Ruska bojovníci a má z toho radost) a to zřejmě Š. Kleina rozhořčilo… až dost.
   Díky za Vaši přízeň. Nenechte si jedním vyhrocenějším komentářem zkazit den.

   1. Děkuju, o nějakém zkaženém dnu nemůže být ani řeč 🙂
    Já si stejně myslím, že to studenoválečné harašení mezi Ruskem a Západem je především komedie pro jednodušší voliče, kteří na podobnou notu rádi slyší (pravda, hlavně v Rusku), a že v zákulisí si jejich politici podávají ruce (aspoň obrazně). A taky pochybuju, že by někdo na Západě vážně chtěl Ukrajinu v NATO, to mi zase přijde jen jako schválnost, jak naštvat Rusy. Ale dost už, to sem nepatří a nepřítel je jinde 😉
    Šalom.

 2. Ačkoliv to vzal autor článku poněkud „od podlahy“, tak s ním souhlasím. Rozhodně si nemyslím, že rusko-židovské vztahy byly někdy lepší než ukrajinsko-židovské vztahy. To je ta neblahá historie.

 3. Je mi jedno, co dovolí nebo nedovolí pan prager psát: Rusko je nepřítel svobodného světa. A Rusku je potřeba stříhat křidélka každých 5 let. A, ano, Rusko je nepřítel židů. V Rusku byly pogromy a Rusko vyzbrojovalo arabské státy do válek proti Izraeli – jedinému demokratickému státu v regionu. Neříkám, že je Rusko jediný nepřítel. Ale každopádně platí, že nepřítelem opravdu je. A ani neříkám, kdo je větší přítel/nepřítel židů, zda Ukrajina nebo Rusko.

Komentáře nejsou povoleny.