Saúdská Arábie: Král zemřel, ať žije král!

Saúdská Arábie: Král zemřel, ať žije král! 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

král Abdalláh saúdský
král Abdalláh saúdský
král Salmán saúdský
král Salmán saúdský

V pátek 23. ledna 2015 v 1 hodinu v noci místního času zemřel ve věku 90 let saúdskoarabský král Abdalláh bin Abdalazíz al-Saúd. Novým panovníkem se stal jeho bratr, 79letý Salmán bin Abdalazíz al Saúd.

Král Abdalláh zemřel na zápal plic po několika týdnech hospitalizace v Rijádu. Již několik týdnů dýchal jen s pomocí přístrojů. Pohřben byl hned v pátek odpoledne za účasti řady zahraničních politiků, včetně tureckého prezidenta Erdogana a pákistánského premiéra Šarífa.

V čele Saúdské Arábie stál Abdalláh od roku 2005, kdy zemřel jeho nemocný bratr Fahd, za něhož již řadu let vládl.

Nový král byl Abdalláhem jmenován korunním princem v roce 2012, kdy zemřel dosavadní následník trůnu princ Najíf. Král Salmán po převzetí moci jmenoval svým následníkem svého nejmladšího bratra, 69letého Mukrina (Muqrin).

Synem nového krále je jediný saúdský kosmonaut Sultán bin Salmán, který se do vesmíru dostal v červnu 1985 na palubě amerického raketoplánu Discovery.

část titulní strany novin Saudi Gazette
část titulní strany novin Saudi Gazette

Lze očekávat, že nový vladař bude pokračovat v dosavadním kursu saúdské domácí i zahraniční politiky. Doma bude i nadále podporovat konzervativní sunitské postoje, jimiž jsou odůvodňovány například drastické tělesné tresty včetně bičování a stínání mečem či značné omezování práv žen. V zahraniční politice budou Saúdové zřejmě nadále svádět boj s Íránem o dominanci nad Blízkým východem v Libanonu, Sýrii a Iráku, kde podporují sunitské povstalce, i v sousedním Jemenu a Bahrajnu, kde pro změnu Teherán podporuje šíitskou opozici.

Změny se nečekají ani v oblasti těžby a prodeje ropy. Na území Saúdské Arábie se nachází více než pětina známých ložisek ropy a ropě saúdský režim vděčí za svoji stabilitu. Zatímco USA pod heslem demokratizace a lidských práv podpořily svržení věrného amerického přítele, egyptského prezidenta Husního Mubáraka, a nastolení vlády Muslimského bratrstva, Saúdové kritice ušli. Nutno dodat, že vztahy USA a Saúdie nepokazila ani saúdská podpora vojenského převratu v Egyptě, jímž byla proti vůli USA odstavena islamistická vláda a nastolen opět sekularizovaný vojenský režim.

Saúdská gerontokracie tak díky ropě může nadále pokračovat.