Paříž – odhalení památníku židovskému příslušníku Résistance

Paříž – odhalení památníku židovskému příslušníku Résistance 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Foto Jerusalem Post
Foto Jerusalem Post

V neděli, 15. února dopoledne v parku 11. pařížského obvodu nedaleko Náměstí Leona Bluma byla odhalena busta členu Résistance, vůdci skupiny „Stalingrad“ Marcelu Rajmanovi. Odhalení památníku se zúčastnili starosta 11. pařížského obvodu, veteráni protifašistického odboje, aktivisté Komunistické strany Francie, představitelé pařížské Židovské obce a obyvatelé 11. pařížského obvodu. Mezi přítomnými pietního aktu byl též lovec nacistů Serge Klarsfeld a autor busty, sochař Denis Chetboun.

Marcel Rajman se narodil 1. května ve Varšavě v židovské rodině. Když mu bylo osm let rodina se přestěhovala do Francie. Po dokončení základní školy začal pracovat v továrně a byl činný v komunistickém hnutí, zvláště v komunistické mládežnické organizaci. Počátkem roku 1942 se stal členem Hnutí odporu Résistance. Podle vyjádření svých spolubojovníků vynikal odvahou a inteligencí. Zabýval se instruktáží nových oddílů Résistance složených z Čechů a později z Arménů. Třetího června 1942 spolu s Ernestem Blaukopfem podnikl granátový útok na oddíl nacistické Kriegmarine a 28. července 1943 se s R. Kojiskim a L. Knellerem pokusili o atentát na nacistického velitele Paříže generála von Schaumburga, odpovědného za popravy členů Résistance. V ostřelovaném autě však místo generála seděl plukovník Moritz von Maliber. 16. listopadu 1943 byl Rajman zatčen s dalšími spolubojovníky speciálním oddílem francouzské policie zaměřeným proti „vnitřnímu nepříteli“. Spolu s dalšími antifašisty byl odsouzen k smrti a 21. února 1944 v pevnosti města Suresnes fort du Mont-Valérienta nedaleko Paříže popraven.
Známý lovec nacistů Serge Klarsfeld, který je též zakladatelem společnosti Synů a dcer deportovaných z Francie (Fils et filles de déportés juifs de France) na pietním shromáždění řekl, že „právě dnes, ve dnech teroru radikálních islamistů a vzestupu krajní pravice ve Francii, odhalení památníku je nesmírně důležité, neboť nesmí být zapomenuto, že mezi příslušníky Résistance bylo mnoho Židů.“