Pravice má ještě naději na posílení: Jachad doufá, že se dostane do Knesetu

Pravice má ještě naději na posílení: Jachad doufá, že se dostane do Knesetu 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

Jachad - Ocma Jehudit - volební lístek do 20. Knesetu
Jachad – Ocma Jehudit – volební lístek do 20. Knesetu
Eli Jišaj
Eli Jišaj

Izraelské volby přinesly radost Likudu a zklamání mnoha jiným, mezi nimiž nechybí ani společná kandidátka stran Jachad (Yachad, Společně) a Ocma Jehudit (Otzma Yehudit, Židovská síla). Kandidátka, v jejímž stole stojí bývalý předseda strany Šas, nedokázala překročit hranici 3,25 % odevzdaných hlasů nutnou ke vstupu do Knesetu. Naděje ale žije.

Kanál 20 izraelské televize ve svém odhadu uvedl, že Jachad se do Knesetu dostane a získá 4 mandáty.

Všechny tři průzkumy velkých stanic – Kanálů 1, 2 a 10 – nicméně Jachadu úspěch nedávaly.

Podle původního průzkumu Kanálu 1 chybělo pravicové kandidátce „jen několik tisíc hlasů“ k překročení 3,25% hranice. Během večera, před půlnocí místního času, nicméně Kanál 1 aktualizoval svůj průzkum a uvádí, že Jachad se těsně do parlamentu dostal.

Poslanec Joni Chetboun, který je druhým v pořadí na společné kandidátce, hned po uzavření volebních místností vyjádřil důvěru v úspěch. „Dnes půjdu k Západní zdi a poděkuji B*hu,“ prohlásil.

Také Baruch Marzel, který je čtvrtým mužem kandidátky a jediným zástupcem Ocma Jehudit, věří v úspěch, i když připouští, že závisí „na pár tisících hlasů.“

„Bojujeme s lidmi, kteří se nám snaží ukrást hlasy,“ prohlásil v narážce na zatčení několika aktivistů strany Šas, kteří se snažili ukrást volební lístky Jachadu. „Doufám, že s pomocí B*ží nakonec (přes hranici minimálního poměrného počtu hlasů) projdeme, ale může o tom rozhodnout každý jednotlivý hlas.“

Pokud by Jachad do Knesetu prošel, významně by to posílilo pravicový blok.

3 komentáře u „Pravice má ještě naději na posílení: Jachad doufá, že se dostane do Knesetu“

  1. Pravice asi sestaví koalici a Bibi pouze opět zakonzervuje situaci a střední východ zůstane stát na další volební období (zkrácené nebo celé).

Komentáře nejsou povoleny.