Putin slíbil pomoc vzniku Palestinského státu, Saúdové ho odsoudili za pokrytectví

Putin slíbil pomoc vzniku Palestinského státu, Saúdové ho odsoudili za pokrytectví 4.36/5 (87.27%) 11 ohodnocení

prezident Ruska Vladimir Putin
prezident Ruska Vladimir Putin

Rusko plánuje pomoci Palestincům dosáhnout vzniku nezávislého státu v Judeji, Samaří a Gaze s východní částí Jeruzalémě jako hlavním městem. Prohlásil to včera v dopise Lize arabských států prezident Ruska Vladimir Putin.

„Palestinci mají právo na zřízení nezávislého a obyvatelného státu s hlavním městem ve východním Jeruzalémě,“ prohlásil Putin v dopise 26. summitu Arabské ligy v egyptském rudomořském letovisku Šarm al-Šajch. „Rusko bude i nadále pokračovat k dosažení tohoto cíle prostřednictvím bilaterálních i multilaterálních kanálů včetně Kvarteta mezinárodních zprostředkovatelů,“ dodal Putin.

Kvartet, o němž hovořil, vznikl v roce 2002 s cílem prostředkovat dosažení trvalé mírové dohody mezi Izraelem a palestinskými Araby. Členy Kvartetu jsou USA, EU, Rusko a OSN.

Ruský prezident v pátek ostře kritizoval útok Saúdské Arábie a jejích sunitských spojenců na šíitské povstalce v Jemenu, podporované Íránem. Včera zdůraznil potřebu užší spolupráce Arabské ligy s Kvartetem i Ruskem s tím, že problémy arabského světa je nutné řešit mírově a bez zahraniční vojenské intervence.

Saúdský ministr zahraničí Saúd bin Fajsal ruského prezidenta na summitu odsoudil za to, že Rusko sice navrhuje mírová řešení, ale pokračuje v podpoře a vyzbrojování syrského diktátora Bašára Assada.

4 komentáře u „Putin slíbil pomoc vzniku Palestinského státu, Saúdové ho odsoudili za pokrytectví“

Komentáře nejsou povoleny.