Reuven Rivlin pověří sestavením nové izraelské vlády Benjamina Netanjahua

Reuven Rivlin pověří sestavením nové izraelské vlády Benjamina Netanjahua 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

prezident Izraele Reuven Rivlin volí do 20. Knesetu
prezident Izraele Reuven Rivlin volí do 20. Knesetu

Prezident Izraele Reuven Rivlin dnes po druhém dni konzultací s politickými stranami oznámil, že pověří předsedu vítězné strany Likud Benjamina Netanjahua sestavením nové izraelské vlády. Stalo se tak poté, kdy Netanjahua jako premiéra podpořila strana Kulanu (My všichni) a dosavadní premiér v novém parlamentu získal podporu 61 ze 120 poslanců.

Podporu následně vyjádřila i strana Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov), čímž podpora vzrostla na 67 poslanců.

Včera již Netanjahua podpořil jeho Likud, dále Bajit Jehudi (Židovský domov) a náboženské strany Šas a Sjednocený judaismus Tóry.

Prezident po vyjádření Jisrael Bejtejnu uvedl, že Netanjahua pověří bez ohledu na to, jak se vyjádří strana krajně levicová strana Merec, s níž ho ještě čekalo setkání, protože toto vyjádření už na věci nic změnit nemůže. Zatímco Netanjahu má podporu 67 poslanců, předseda Sionistického tábora (Strana práce + HaTnua) Jicchak Hercog měl podporu pouze 24 svých poslanců a dalších 24 ze Společné arabské kandidátky a Ješ Atid (Budoucnost existuje) se rozhodlo nepodpořit nikoho.

Jak ale prezident Rivlin upozornil, že nominace Netanjahua ještě neznamená automatickou podporu jím sestavené vládě a podstatné bude, kdo novou vládu v Knesetu skutečně podpoří při hlasování o důvěře.