Izrael: Tři teroristické útoky – dva mrtví teroristé

Izrael: Tři teroristické útoky – dva mrtví teroristé 5.00/5 (100.00%) 17 ohodnocení

627289a3-e590-4528-b1a5-14ab5092adfcפניםVčera (v sobotu 25.4.2015) na kontrolním stanovišti Pohraniční policie nedaleko vchodu do památné jeskyně Machpela v Hebronu se pokusil dvacetiletý palestinský terorista Ali Muhammad Abu Ganem zavraždit policistu, který spolu s ostatními vojáky byl na stanovišti. Abu Ganem byl ozbrojen nožem a podařilo se mu zasadit vojákovi bodné rány na krku a na hlavě. Zraněný policista byl odvezen do jeruzalémské nemocnice Šaarej Cedek. Jeho zranění bylo kvalifikováno jako střední až těžké, ale jeho život není v ohrožení. Druhý voják, který byl na stanovišti, teroristu smrtelně zranil a ten za krátko zemřel.

Další pokus o zabití policistů autem se udál včera večer ve východním Jeruzalémě na křžovatce Salman al-Farsi. Při tomto pokusu najela škodovka řízená Arabem na chodník a vjela do skupinky policistů. Dvacetiletá policistka byla zraněna středně a její tři kolegové lehce. Poté přijely na místo policejní posily a začaly incident vyšetřovat. Řidiči škodovky, který do policistů najel s cílem je zavraždit, se podařilo z místa činu ujet. Během noci pokračovalo pátrání po řidiči a autu. Podezřelý byl dnes (26.4.) zatčen a je vyslýchán. img580911Během doby, kdy paramedici ošetřovali raněné policisty se v přilehlých ulicích srotil dav Palestinců, kteří začali narušovat pořádek. Desítky mladých Arabů začaly házet kameny na policejní síly a na paramediky. Kameny byly zasažedny i sanitky a též auto starosty Jeruzaléma Nira Barekata, který přijel na místo činu. Kromě zraněných policistů si incident nevyžádal na žádné straně další zraněné.

0c27993e-0513-473e-b90e-f2c8bab93365פניםTyto události se staly necelý den poté, kdy v pátek (24.4.) v nočních hodinách šestnáctiletý arabský terorista, obyvatel čtvrti Abu-Tor ve východním Jeruzalémě se rozběhl s velkým řeznickým sekáčkem v ruce proti vojákům, kteří hlídali na kontrolním stanovišti ve čtvrti. Jeden z vojáků jej odmrštil. Mladý terorista však běžel s nožem v ruce směrem k dalšímu nedalekému kontrolnímu stanovišti Az-Za’im. Mezitím vytáhl ještě další nůž, který měl u sebe a oběma – nožem i sekáčkem mával v rukou. Vojáci, kteří ho začali pronásledovat, vystřelili několik varovných výstřelů do vzduchu a vyzývali jej, aby zastavil a odhodil nože. Mladý terorista na výstražné výstřely, ani na výzvy k zastavení nereagoval. Proto bezpečnostní síly zahájily palbu a zasáhli ho. Na místo přivolaní paramedici z Magen David Adom (izraelská organizace obdobná Červenému kříži) mohli jen konstatovat smrt teroristy. Policejní velitel jeruzalémského okruhu generálmajor Moše Edri se dostavil na místo události a vyjádřil pochvalu a uznání policistům a pracovníkům bezpečnostní agentury, kteří teroristu pronásledovali a neutralizovali.

Foto: Izraelská policie