Rusko dodá Íránu rakety, Izrael zbraně Ukrajině?

Rusko dodá Íránu rakety, Izrael zbraně Ukrajině? 4.64/5 (92.86%) 14 ohodnocení

systém S-300
protiletecký raketový systém S-300

Když Rusko před týdnem oznámilo, že dodá Íránu obranné raketové protiletecké systémy S-300, vyvolalo to kritiku Izraele i USA. A očekávání, zda kromě kritiky přijde ještě nějaká ostřejší reakce. Nyní se zdá, že k jedné by dojít mohlo, byť nikoliv od Američanů.

Protiletecký obranný systém S-300 Rusové slíbili prodat Islámské republice již před lety. Íránci chtěli systémem výrazně posílit své obranné kapacity a pokusit se tak zmařit případný izraelský či izraelsko-americký letecký úder na svá jaderná zařízení, o nich Američané a Izraelci mají podezření, že slouží výrobě jaderné zbraně.

protiletecký raketový systém S-300
protiletecký raketový systém S-300

Na žádosti USA a Izraele nicméně Rusko v roce 2010 dodání systémů S-300 odložilo, což umožnilo zvýšit tlak na Islámskou republiku při vyjednávání o omezení a kontrole jejího jaderného programu. Nyní, kdy byla před necelým měsícem rámcová dohoda uzavřena, Rusové oznámili dodávku systému.

Reakce na oznámení byla podobná jako na dohodu samotnou.

Prezident USA Obama je s dohodou s Íránem spokojen a v reakci na ruské oznámení zdůraznil, že Rusové vůbec nebyli povinni dodávku zdržovat a že ani nečekal, že odklad vydrží tak dlouho.

Izraelské vedení, které dohodu s Íránem ostře kritizuje jako nedostatečnou, je dodávkou S-300 Islámské republice silně znepokojeno. Krok kritizují čelní izraelští představitelé.

Premiér Benjamin Netanjahu se ve čtvrtek marně snažil přesvědčit ruského prezidenta Putina, aby o dodávky couvl.

Izraelská média pak minulý týden přinesla zprávu, že Izrael by mohl v reakci na protiizraelský ruský krok souhlasit s dodávkami zbraní ukrajinské vládě, která na východě země bojuje s ruskými ozbrojenci a Ruskem podporovanými povstalci.

Rusy zprávy rozladila, i když formálně vzato se jich vůbec netýká, protože Rusko zapojení do války na Ukrajině popírá.

„Je to volba izraelského vedení. Je jejich právem dělat to, co si myslí, že je vhodné,“ prohlásil Vladimir Putin, nicméně ihned dodal varování, že „to povede jen k dalšímu kolu konfliktů, růstu počtu obětí a výsledek bude nakonec stejný.“

Tisková zpráva Kremlu zdůraznila, že raketový systém S-300 je čistě obranný a není žádnou hrozbou Izraeli ani žádné jiné zemi, aniž by zmínila, že systém především brání vojenské likvidaci íránského jaderného programu.

Izraelský premiér zřejmě tento týden odcestuje do Moskvy a pokusí se ruského vůdce osobně přesvědčit ke změně postoje.