Vláda schválila účast českých vojáků v misích OSN – v Mali a na Golanech

Vláda schválila účast českých vojáků v misích OSN – v Mali a na Golanech 5.00/5 (100.00%) 9 ohodnocení

 

Ministr obrany ČR Martin Stropnický a ministr obrany Izraele Moshe Jaalon při podpisu smlouvy v roce 2014 - ilustrační foto
Ministr obrany ČR Martin Stropnický a ministr obrany Izraele Moshe Jaalon při podpisu smlouvy v roce 2014 – ilustrační foto

22.4.2015 • Čeští vojáci by se mohli zapojit do misí OSN v Mali a na Golanských výšinách. S jejich vysláním dnes souhlasila vláda.
Mandát počítá s pěti českými vojáky v misi OSN UNDOF na Golanských výšinách a až 25 v misi OSN MINUSMA v Mali. Pokud nasazení schválí i Parlament ČR, čeští vojáci budou v misích působit do konce roku 2016.

Do misí OSN se vracíme po 17 letech

„Tyto dvě mise pro nás představují zásadní krok směrem k návratu do vojenských misí OSN. Těch jsme se v posledních letech prakticky neúčastnili. Naposledy to bylo v roce 1998, pak jsme vysílali pouze jednotlivce na pozice pozorovatelů,“ vysvětluje ministr obrany Martin Stropnický.

I když se může zdát, že příspěvek Česka není co do množství vysílaných vojáků významný, je potřeba dodat, že vyslání samostatné jednotky do misí OSN vyžaduje delší přípravu a určitou míru zkušeností, které hodlá Armáda ČR tímto způsobem postupně získat.

Působení vojáků v obou uvedených misích bude hrazeno z rozpočtu Ministerstva obrany, předpokládané náklady jsou 182 milionů Kč. Část vynaložených prostředků České republice OSN proplatí.

Foto: Ministerstvo obrany ČR