Izrael v noci letecky udeřil v Súdánu

Izrael v noci letecky udeřil v Súdánu 5.00/5 (100.00%) 20 ohodnocení

letoun F-16 Izraelského letectva (ilustrační foto)
letoun F-16 Izraelského letectva (ilustrační foto)

U súdánského hlavního města Chartúmu došlo dnes před úsvitem k několika výbuchům v důsledku útoku „zahraniční entity.“ Oznámila to dnes ráno arabská média, z nichž některá přímo jmenují jako původce úderu Izrael s tím, že cílem leteckého útoku v Umdurmánu byly výrobna raket typu Scud, sklady raket posílaných Íránem palestinskoarabské teroristické organizace Hamas a konvoj opouštějící vojenské zařízení.

Svědci hlásí výbuchy a následné sekundární exploze, což naznačuje, že zasaženy byly zbraně.

Přesný cíl úderů ani rozsah škody nebyly zatím oficiálně súdánskou vládou potvrzeny. Súdán také oficiálně nezmiňuje jako původce útoku Izrael.

Ani Izrael, jak je jeho zvykem, se ke zprávám o svém boji proti teroristům v zahraničí oficiálně nevyjádřil. Vláda v Jeruzalémě nicméně opakovaně oficiálně obvinila Súdán, že skladuje na svém území rakety pro palestinskoarabské teroristy.

Severoafrická arabská země je klíčovým územím, přes nějž Írán posílá zbraně palestinskoarabským teroristům. Ty jsou pak pašovány přes egyptskou Sinaj do Gazy. Islamistický režim prezidenta Umara al-Bašíra je dlouhodobě ostře protiizraelský a dodávky probíhají s jeho vědomím.

Podle expertů Izrael v posledních letech provedl v Súdánu několik úderů na dodávky íránských zbraní pro teroristy.

V říjnu 2012 izraelský letecký úder zničil zbrojovku na jihu Chartúmu. V březnu 2014 Izraelské obranné síly u pobřeží Súdánu obsadily nákladní loď Klos C a na její palubě zabavily velký náklad zbraní, posílaný Íránem Hamasu. Naposledy se o izraelském angažmá hovořilo při nočním leteckém úderu na íránské rakety v červenci 2014.

Íránské vojenské lodě pravidelně kotví v přístavu Port Súdán s tím, že se jedná o rutinní návštěvy.