Reuters: Český stát zablokoval dodávku rizikových kompresorů Íránu

Reuters: Český stát zablokoval dodávku rizikových kompresorů Íránu 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

Radiální kompresor vyráběný Howden ČKD (ilustrační foto)
Howden ČKD Multi-stage Centrifugal Compressor
jaderný Írán
jaderný Írán

Česká republika počátek letošního roku zablokovala velkou dodávku kompresorů společnosti Howden ČKD Compressors s.r.o. do Íránu. Přestože samotné kompresory nejsou na seznamu zboží, zakázaného k prodeji Islámské republice, mohly by být využity při jaderné výrobě. Informací přinesl včera před půlnocí Reuters.

Eretz.cz jako první přináší podrobnosti v češtině.

K zablokování obchodu došlo poté, co falešné dokumenty o konečném odběrateli vzbudily pozornost odborníků z OSN a západních zdrojů. „Zprostředkovatel a přepravní společnost, zapojení do obchodu, dodali falešné dokumenty, aby zakryly původ, pohyb a cíl dodávky, a to s úmyslem vyhnout se vývozním kontrolám a sankcím,“ uvedl zdroj obeznámený s věcí.

Howden ČKD Compressors s.r.o. – dříve známá jako ČKD Kompresory a od roku 2013 vlastněná americkou Colfax Corp. – přišla o zakázku v objemu okolo 1,5 miliardy českých korun. Samotné společnosti žádné pochybení vytýkáno není, protože kompresory jsou běžně využívány v ropném a plynovém průmyslu.

Současně však lze kompresory využívat i při obohacování uranu.

Některé podrobnosti zamýšleného obchodu jsou popsány v poslední výroční zprávě panel expertů pro sankční výbor Rady bezpečnosti OSN, s nímž se mohla seznámit agentura Reuters.

Incident opět nahlodal důvěru západních zemí v upřímnost vlády v Teheránu, která tvrdí, že jaderný výzkum provádí čistě pro civilní účely, nicméně léta opakovaně zatajuje jeho rozsah a brání se nezávislým předem nehlášeným inspekcím svých jaderných zařízení.

Do konce června 2015 by chtěla skupina 5+1 uzavřít s Íránem definitivní dohodu o budoucnosti jeho jaderného programu. Předběžná dohoda z 2. dubna 2015 vyvolala ostrou kritiku Izraele, který jí vyčítá, že ve skutečnosti íránský jaderný program jen omezuje a nebrání v jeho pokračování.

Exclusive: Czechs stopped potential nuclear tech purchase by Iran: sources – celá zpráva Reuteres (anglicky)