Vatikán diplomaticky uzná „Palestinu“

Vatikán diplomaticky uzná „Palestinu“ 4.23/5 (84.62%) 13 ohodnocení

Vatikánsko-palestinská družba, zdroj: http://www.crossed-flag-pins.comSvatý stolec se ve včera dokončené smlouvě chystá diplomaticky uznat nikdy neexistující „Stát Palestina“ za nezávislý stát. Krok vyvolal kritiku izraelské vlády.

Ze smlouvy, jejíž text byl včera finalizován, ale které ještě nebyla podepsána, je zřejmé, že Svatý stolec přenesl diplomatické uznání z Organizace pro osvobození Palestiny na „Stát Palestina“.

Krok není překvapivý, protože Vatikán už v roce 2012 uvítal rozhodnutí Valného shromáždění OSN uznat „Stát Palestina“ za nečlenský stát OSN. Smlouva je nicméně prvním právním dokumentem, který oficiální uznání virtuálního státu obsahuje.

„Ano, jedná se o uznání, že stát existuje,“ potvrdil vatikánský mluvčí, otec Federico Lombardi.

Vládní představitelé v Jeruzalémě krok římskokatolické církve kritizují.

„S rozhodnutí Svatého stolce jsme nespokojení. Jsme přesvědčeni, že takový krok nepřivede Palestince k jednacímu stolu,“ uvedl mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emanuel Nachšon (Emmanule Nahshon) s tím, že Izrael smlouvu prostuduje a bude reagovat.

zleva: Miriam Bawardy a Marie Alphonsine Ghattas
zleva: Miriam Bawardy a Marie Alphonsine Ghattas

Vůdce autonomní Palestinské správy, která ovládá arabská autonomní území v Judeji a Samaří, a už několik let přesluhující „prezident Palestiny“ Mahmúd Abbás by se měl v sobotu 17. května 2015 sejít s papežem Františkem při příležitosti svatořečení prvních dvou arabských svatých – jeptišek Miriam Bawardy a Marie Alphonsine Ghattas, žijících v Zemi Izrael / Palestině v 19. století.