Banka Izraele vydá novou 200 šekelovou bankovku

Banka Izraele vydá novou 200 šekelovou bankovku 5.00/5 (100.00%) 11 ohodnocení

nová bankovka 200 nových izraelských šekelů
nová bankovka 200 nových izraelských šekelů

Izraelská centrální banka v blízké době vydá novou bankovku v hodnotě 200 nových izraelských šekelů (NIS). Bude modrá a ponese portrét legendárního izraelského básníka Natana Altermana (נתן אלתרמן).

Banka Izraele v současnosti poskytla vzorky bankovky výrobcům, dodavatelům a provozovatelům prodejních, počítacích a třídicích strojů, aby mohli své stroje přizpůsobit novému platidlu.

„Opatření je součástí delšího procesu, jehož cílem je umožnit technickou a operační přípravu na uvedení nové série bankovek do oběhu,“ uvedla ústřední banka. „Vzorky bankovek byly poskytnuty k seřízení přístrojů stejně, jako tomu bylo před zavedením nové padesátišekelové bankovky v září 2014.“

nová bankovka 200 nových izraelských šekelů
nová bankovka 200 nových izraelských šekelů

Do oběhu by se nová 200šekelová bankovka měla dostat během nadcházejících měsíců a bude druhou bankovkou v nové sérii.

Očekává se, že Banka Izraele brzo zveřejní konečnou a podrobnou podobu bankovky, stejně jako komplexní informace o bezpečnostních prvcích na ní. Stávající bankovky budou ponechány v oběhu ještě řadu let a veřejnosti bude poskytnuto dalších několik let na výměnu stávajících bankovek za nové.

Advance preparation ahead of the issue of the new NIS 200 banknote, the second denomination in the new banknote series – tisková zpráva Banky Izraele (hebrejsky)

היערכות מקדימה לקראת השקת השטר החדש בעריך 200 ₪, השני בסדרת השטרות החדשה – tisková zpráva Banky Izraele (anglicky)

Památce padlých izraelských vojáků – zpráva Eretz.cz z dubna 2013 o vydání poštovní známky s básní Natana Altermana