Izraelská studie: Kojení snižuje riziko dětské leukémie

Izraelská studie: Kojení snižuje riziko dětské leukémie 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

kojeníKojení dětí nejméně šest měsíců po porodu zřejmě vede k nižšímu výskytu dětské leukémie. Vyplývá to z revizní studie již dříve publikovaného výzkumu, kterou provedli výzkumníci Univerzity Haifa. Podle článku publikovaném v JAMA (The Journal of the American Medical Association) Pediatrics mají kojené děti o 19 % nižší ohrožení rakovinou krve než děti, které dostávají umělou výživu nebo jsou kojeny jen krátce.

„O řadě potenciálních zdravotních přínosů kojení je nutné informovat otevřeně širokou veřejnost, nejen matky, tak aby kojení bylo více společensky akceptované a usnadňované,“ uvádí se ve studii Efrata Amitaje (Efrat Amitay) a Lital Keinan-Boker.

Studie izraelských vědců přezkoumávala posledních 18 studií, zabývajících se spojitostí mezi kojením a leukémií, která je s třiceti procentním podílem nejčastějším druhem rakoviny u dětí.

I když žádná ze studií nevysvětluje proč a jak mateřské mléko snižuje riziko dětské leukémie, výzkumníci zdůrazňují, že obsahuje „mnoho imunologicky aktivních složek a protizánětlivých obranných prvků, které ovlivňují rozvoj imunitního systému novorozence a kojence.“

Ne všichni vědci však výsledky výzkumu bez dalšího akceptují. Profesorka epidemiologie Oxfordské univerzity Valerie Beral upozorňuje, že výsledky výzkumu nejsou dostatečně průkazné a rodiče si často nepamatují podrobnosti o tom, co jejich dítě dělalo, protože je zastře vzpomínka na to, že onemocnělo leukémií, což může vést ke zkreslením.

Výzkum vlivu kojení na imunitu dětí a rozvoj dětských nemocí nekončí a ať už jsou dosavadní výsledky výzkumu přesné či méně přesné jedno je jisté: kojení je pro dítě prospěšné a pokud žena může kojit, neměla by se kojení předčasně vzdávat.

Breastfeeding and Childhood Leukemia Incidence – abstrakt článku na webu JAMA Pediatrics (anglicky)