Mahmúd Abbás se chystá rozpustit palestinskoarabskou autonomní vládu

Mahmúd Abbás se chystá rozpustit palestinskoarabskou autonomní vládu 4.91/5 (98.18%) 11 ohodnocení

vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás a současný premiér arabské autonomní vlády Rami Hamdalláh
zprava: vůdce Palestinské správy Mahmúd Abbás a současný premiér arabské autonomní vlády Rami Hamdalláh, foto: Maan

Vůdce autonomní arabské Palestinské správy Mahmúd Abbás včera pohrozil, že do 24 hodin rozpustí vládu národní jednoty mezi teroristickými hnutími Hamas a Fatáh. Jedná se o další kolo sporů mezi Hamásem, který sám vládne Pásmu Gazy, a Abbásovým Fatáhem, který sám vládne autonomním arabským územím v Judeji a Samaří.

„Vláda rezignuje do 24 hodin, protože je slabá a neexistuje naděje, že jí Hamas dovolí pracovat v Gaze,“ uvedl včera v Ramalláhu po zasedání 15. konference Revoluční rady Fatáhu její generální tajemník Amín Makbúl (Amin Maqbul) s tím, že ihned po demisi současné vlády se začne jednat o nové.

Současný spor je důsledek výsledku prvních a také posledních demokratických voleb do autonomního arabského parlamentu, Palestinské národní rady, v roce 2006. Tedy Hamas zvítězil a vytvořil s Fatáhem vládu národní jednoty. Vzájemné spory však vedly k tomu, že se v létě 2007 Hamas v Gaze při krvavém převratu zmocnil výlučné vlády a následně Fatáh začal výlučně vládnout územím v Judeji a Samaří.

Území autonomní Palestinské správy je tak již 8 let fakticky rozdělené na dvě samostatně spravovaná území, což ztěžuje veškerý diplomatický proces mezi Izraelem a palestinskými Araby. Zatímco mezinárodní společenství i Izrael uznávají za legitimní umírněnější fatáhovskou vládu v Ramalláhu, tato vláda není schopna ovlivnit dění v Gaze.

Obě znesvářená arabská hnutí v minulosti učinila několik pokusů o překonání rozporu a vytvoření společné vlády, vždy však bezúspěšně. Poslední snahou o sjednocení je vláda národní jednoty z loňského roku, která však je čistě formální, protože Hamas jí neumožňuje uplatňovat pravomoci v Gaze.

současná vláda palestinské arabské autonomie při práci, předsedá premiér Rami Hamdalláh
současná vláda palestinské arabské autonomie při práci, předsedá premiér Rami Hamdalláh, foto: Maan

Izrael navíc opakovaně odmítá oficiálně diplomaticky jednat s palestinskoarabskými vládami, pokud nebudou schopny mluvit za veškerá arabská autonomní území a všechny jejich zúčastněné strany nebudou uznávat právo Izraele na existenci, což Hamas na rozdíl od Fatáhu výslovně odmítá.

Rozkol v palestinskoarabském táboře má praktický dopad například i na veřejné zaměstnance v Gaze. Po převratu v roce 2007 Hamas propustil zaměstnance loajální Fatáhu a přijal vlastní. Fatáh „svým“ zaměstnancům i nadále posílal platy, přestože fakticky nepracovali a přestože platy často dorážely s několikaměsíčním zpožděním. Tato situace trvá dosud, protože i po vytvoření vlády národní jednoty nedošlo k dohodě o statusu Hamasem přijatých zaměstnanců, takže vláda národní jednoty v Ramalláhu jim stále neposílá peníze, přestože skutečně v administrativě Gazy pracují. Nutno dodat, že peníze na platy zaměstnanců hypertrofované veřejné správy palestinské autonomie pocházejí ze zahraničních darů, včetně darů Evropské unie a států Evropské unie.

Vedle nefunkční vlády národní jednoty a Palestinské národní rady, jejíž funkční období již dávno vypršel, nemá demokratickou legitimitu ani vůdce arabské autonomie Mahmúd Abbás, dnes se titulující jako „prezident Státu Palestina.“

Abbás byl zvolen v listopadu 2004 a jeho funkční období vypršelo 9. ledna 2009. Nové volby se však nekonaly a Abbás si funkční období sám prodloužil svým dekretem o rok. I poté v čele autonomie zůstal, přičemž se už ani neobtěžoval nějak formálně své setrvání legalizovat. Podle ústavy Palestinské správy měly uplynutím funkčního období do zvolení nového předsedy autonomie pravomoci přejít do rukou předsedy autonomního parlamentu. Tím je však člen konkurenčního Hamasu.

Jedna myšlenka na “Mahmúd Abbás se chystá rozpustit palestinskoarabskou autonomní vládu”

Komentáře nejsou povoleny.