Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Palestiny

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Palestiny 4.67/5 (93.33%) 6 ohodnocení

Rijád Malkí a Lubomír Zaorálek
Rijád Malkí a Lubomír Zaorálek, foto: Markéta Trknová, MZV

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek přijal 17. června 2015 v Černínském paláci palestinského ministra zahraničí Rijáda Malkího, který přijel do ČR na oficiální návštěvu. V rámci návštěvy ministři vedli první zasedání společné Česko-palestinské smíšené komise.

Během bilaterálního jednání se ministři věnovali především problematice blízkovýchodního mírového procesu, hledání možných řešení složité humanitární situace v pásmu Gazy a též aktuální politické situaci v Palestině.

Ministr Zaorálek ujistil svůj protějšek o trvající podpoře ČR dvoustátnímu řešení. Zároveň informoval o průběhu své nedávné návštěvy pásma Gazy a apeloval na řešení složité humanitární situace, která se stává živnou půdou pro různé formy radikalismu a extremismu. „Případná budoucí palestinská vláda v Ramalláhu musí aktivněji přistoupit k řešení složité humanitární situace v pásmu Gazy,“ prohlásil ministr Zaorálek.

“Není jiná alternativa, než návrat k mírovému procesu a směřování k dvoustátnímu řešení. Je též nezbytné, aby případná nová palestinská vláda bez předběžných podmínek přistoupila k zahájení mírových rozhovorů s Izraelem, a aby přistoupila k principům Blízkovýchodního kvartetu, tedy uznání státu Izrael a jeho práva na existenci a politice nenásilí, a aby zamezila politice podněcování k nenávisti vůči Izraeli,“ zdůraznil v této souvislosti ministr Zaorálek.

Ministr Zaorálek dále připomněl, že Palestina patří mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce ČR. ČR v Palestině úspěšně realizovala projekty na podporu energetické infrastruktury, zvyšování efektivity zemědělské produkce, elektrifikaci škol a nemocnic. Ve spolupráci s Úřadem OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) obyvatelstvu v pásmu Gazy poskytuje ČR také humanitární pomoc, ať už v podobě potravin, nebo podpory základní zdravotní a sociální péče.

V rámci návštěvy ministra Malkího proběhlo také vůbec první zasedání společné Česko-palestinské smíšené komise na úrovni ministrů zahraničních věcí a náměstků vybraných resortů. Vedle ministerstva zahraničních věcí se za českou stranu jednání zúčastní resorty průmyslu a obchodu, školství, mládeže a tělovýchovy a zemědělství.

Jedním z výstupů setkání ministrů je podpis textu Společné deklarace, v němž obě strany deklarují svůj zájem posilovat vzájemnou spolupráci v politické a ekonomické oblasti a setkávat se v tomto formátu pravidelně každé dva roky.

zvukový záznam z tiskové konference na webu ministerstva zahraničí (9 MB, mp3)

Jedna myšlenka na “Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Palestiny”

Komentáře nejsou povoleny.