Izrael: První náměstí pojmenované po Václavu Havlovi v severoizraelské Haifě

Izrael: První náměstí pojmenované po Václavu Havlovi v severoizraelské Haifě 4.20/5 (84.00%) 10 ohodnocení

starosta Haify Jona Jahav během rozhovoru s Jakubem Szántó
starosta Haify Jona Jahav během rozhovoru s Jakubem Szántó

Diváci České televize dostanou zítra informaci prostřednictvím Jakuba Szántó o pojmenování náměstí v nové čtvrti jménem Václava Havla. K slavnostnímu pojmenování došlo při příležitosti návštěvy ministra kultury Daniela Hermana.

Haifská radnice po slavnostním pojmenování připravila vzpomínkový podvečer, jehož se vedle vzácného hosta ministra kultury České republiky Daniela Hermana, zúčastnil také velvyslanec České republiky Ivo Schwarz, Charge d’affaires Slovenské republiky Peter Klenovský, bývalý velvyslanec Izraele v Československu a později v České republice Joel Šer (Yoel Sher),  předseda Hitachdut Jotzei Czechoslovakia (Společnost imigrantů z Československa)  Nathan Steiner a další vzácní hosté. Všichni řečníci během slavnostních projevů hodnotili pozitivní vztahy mezi Izraelem a Českou republikou, tradici T.G.Masaryka, na kterou ve vztahu k židovskému státu Václav Havel navázal. Generální honorární konzul v Haifě pan Roni Gipsz připomněl tisíciletou historii česko-židovských vztahů a vyzdvihl osobnost Václava Havla jako nositele humanitních ideálů.

Po projevech a kulturní části programu se uskutečnilo neformální setkání s krajany, kteří byli při této příležitosti pozváni, kde ministr Herman přiblížil příběh své rodiny a života v komunistickém a postkomunistickém Československu a České republice a odpověděl na dotazy přítomných.

Haifa se tímto počinem dostala na mapu míst, které si osobnost Václava Havla připomínají. Zdá se, že toto ovšem není poslední slovo, protože starosta Haify vyslovil naději, že některý český umělec ozdobí Haifu bustou Václava Havla.

náměstí Václava Havla v Haifě
náměstí Václava Havla v Haifě