Zavražděn egyptský generální prokurátor Hišám Barakát (foto, video)

Zavražděn egyptský generální prokurátor Hišám Barakát (foto, video) 5.00/5 (100.00%) 7 ohodnocení

Hišám Barakát
Hišám Barakát

Egyptský generální prokurátor Hišám Barakát (Hisham Barakat, المستشار هشام بركات) byl dnes zraněn, když bomba vybuchla vedle jeho vozidla při průjezdu kolem vojenské akademie v káhirské čtvrti Heliopolis. Přestože podle prvních zpráv mělo být zranění jen lehké, následně egyptské úřady oznámily, že 65letý prokurátor v nemocnici následkům atentátu podlehl.

Hišám Barakát, stojící v čele egyptské veřejné žaloby, byl útokem zasažen při cestě z domova do úřadu, přičemž bomba byla odpálena na dálku. Zraněni byli také dva policisté a dva civilisté.

atentát na egyptského generálního prokurátora
atentát na egyptského generálního prokurátora
atentát na egyptského generálního prokurátora
atentát na egyptského generálního prokurátora

V Egyptě od vojenského převratu v létě 2013 probíhají zatýkání a soudy osob napojených na do té doby vládnoucí islamistické Muslimské bratrstvo. K smrti za podporu islamistických zločinů byli mezi jinými odsouzeni bývalý prezident Muhamad Mursí (Mohamed Morsi) a vůdce Bratrstva Badie. Žádný z rozsudků smrti nad představiteli islámského režimu nebyl však dosud vykonán a není pravděpodobné, že by byl v budoucnu.

Policisté, vojáci a vyšetřovatelé se v poslední době stále častěji stávají terčem msty islamistů. K útokům islamistických banditů dochází především na Sinajském poloostrově, výjimkou nejsou ale ani útoky ve velkých městech.

Minulý měsíc egyptská větev Islámského státu vyzvala k útokům na soudce. Již tři byli mezitím zavražděni ve městě al-Aríš na severu Sinaje.

Letos se také terčem bombového útoku stal Nejvyšší soud v Káhiře. Bomba, která vybuchla v jeho blízkosti, zabila dva lidi.

Úspěšný atentát na tak vysoce postaveného představitele současné vlády, jakým byl generální prokurátor Barakát, se však dosud islamistům nezdařil. Jeho pohřeb by se měl s vojenskými poctami konat ještě dnes.

Egyptský ministr spravedlnosti Ahmed el-Zind, známý jako tvrdý soudce a neústupný kritik Muslimského bratrstva, prohlásil, že dnešní útok neodradí egyptské soudce a prokurátory, aby plnili „svoje vlastenecké povinnosti, které jim svěřuje ústava ve vztahu k teroristickým elementům a jiným kriminálníkům.“