Zemřel David Rotem

Zemřel David Rotem 5.00/5 (100.00%) 1 ohodnocení

David Rotem

Ve věku 66 let včera ve svém domě v Efratu v Judeji zemřel na infarkt bývalý poslanec strany Izrael náš domov (Jisrael Bejtenu) David „Dudu“ Rotem (דוד רותם).

David Rotem se narodil 11. ledna 1949 v Bnej Braku a vyrůstal v Jeruzalémě. Kvůli obrně, kterou prodělal jako dítě, nebyl odveden do Izraelských obranných sil, nicméně po vystudování práv sloužil jako dobrovolník – záložák u vojenského vyšetřování.

Po podepsání Dohod z Osla v roce 1993 z armády odešel. Následně byl právníkem Rady židovských obcí Judeje, Samaří a Gazy (Rady Ješa) a učil na Bar-Ilanově univerzitě.

Rotem byl poslancem 17., 18. a 19. Knesetu v letech 2007 až 2015. Byl členem různým výborů a předsedou výboru Knesetu pro právo, ústavu a spravedlnost a členem výboru pro jmenování soudců. V roce 2014 se zasadil o přijetí zákona o volební reformě, který pro volby v březnu 2015 zvýšil hranici pro vstup do Knesetu na 3,25 % odevzdaných hlasů.

David Rotem

Letos v lednu, dva měsíce před volbami do 20. Knesetu, opustil kvůli korupčnímu skandálu ve své straně politiku a stal se členem správní rady nemocnice Šarej Cedek (Shaarei Tzedek).

Praktikující ortodoxní žid Rotem byl kritický ke konzervativnímu a zejména reformnímu judaismu, výhrady měl i k fungování izraelského Vrchního rabinátu a pracoval na decentralizaci konverzí.

David Rotem zanechal manželku a pět dětí.

Pohřeb se konal včera odpoledne v synagoze v Efratu a poté na hřbitově Kfar Ecion (Kfar Etzion).

David Rotem parte

Předseda Knesetu Juli Edelstein vzdal zesnulému čest a označil jej za „jednoho z nejpracovitějších a nejváženějších poslanců a aktivního a vlivného advokáta Judeje, Samaří a Gazy.“

Předseda Jisrael Bejtejnu Avigdor Lieberman svého stranického kolegu označil za svého přítele, který velmi přispěl jak straně, tak Izraeli a jehož odchod je ztrátou pro všechny. „Byl to muž Země Izrael, který věděl, jak bojovat za svoji zemi a za svoje názory, muže, který se nebál stát si za svým a prosazovat, čemu věří.“ Jeho smrt je „velkou ztrátou a velkým smutkem pro jeho přátele.“

Obec Efrat v kondolenci pozůstalým označila zesnulého za „jednoho ze zakladatelů Efratu, skutečného přítele osidlování a obyvatel Efratu zejména.“