Zemřel patriarcha arménské katolické církve

Zemřel patriarcha arménské katolické církve 5.00/5 (100.00%) 2 ohodnocení

patriarcha Nerses Bedros XIX.
patriarcha Nerses Bedros XIX.

Vatikán. Papež František vyjádřil hlubokou soustrast arménské katolické církvi v souvislosti s úmrtím jejího patriarchy, Nersese Bedrose XIX. Katolický arménský patriacha Kylíkie zemřel ve čtvrtek 26. června 2015 ráno v bejrútské nemocnici na srdeční zástavu. V libanonském arménském patriarchátu trávil období rekonvalescence po nedávné operaci.

Svatý otec ve svém soustrastném telegramu vzpomíná na úzkou spolupráci se zesnulým patriarchou, zejména v souvislosti s letošním prohlášením Řehoře z Nareku učitelem církve. František nazývá arménského patriarchu „oddaným pastýřem“, který „neúnavně vydával svůj život ve službě svého společenství“.

Nerses Bedros XIX. (Nersès Bédros XIX Tarmouni, Ներսէս Պետրոս ԺԹ. Թարմունի) se narodil jako pátý z osmi dětí v lednu 1940 v Káhiře. Po dokončení studií byl vyslán do Říma na Papežskou arménskou kolej a Gregoriánskou univerzitu. Kněžské svěcení přijal ve 25 letech a stal se farářem, později pak biskupem arménské katolické farnosti v Káhiře. V roce 1999 jej synod arménské katolické církve zvolil patriarchou Kylíkie.

mapa Arménského království v Kilíkii během 13. století; autor: Jklamo, Wikipedia
mapa Arménského království v Kilíkii během 13. století; autor: Jklamo, Wikipedia

Zesnulý patriarcha opakovaně navštívil Vatikán – na sklonku pontifikátu Jana Pavla II. to bylo u příležitosti odhalení sochy sv. Řehoře Arménského (Osvětitele) a poté za přítomnosti Benedikta XVI. v souvislosti s inaugurací nádvoří pojmenovaného po témže světci. Spolu s papežem Františkem arménský katolický patriarcha slavil letos v dubnu mši svatou na připomínku stého výročí arménského mučednictví. Arménské katolická církev shromažďuje asi 10 procent arménských věřících ve vlasti i diaspoře, kteří si uchovali jednotu s Petrovým stolcem.

Nerses Bedros XIX. a papež František
Nerses Bedros XIX. a papež František

(jag)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Zemřel patriarcha arménské katolické církve.