Egypt a Saúdská Arábie se dohodly na posílení vojenských a ekonomických vztahů

Egypt a Saúdská Arábie se dohodly na posílení vojenských a ekonomických vztahů 5.00/5 (100.00%) 5 ohodnocení

saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salman a egyptský prezident Abdel Fatáh al-Sísí
saúdskoarabský korunní princ Mohamed bin Salman a egyptský prezident Abdel Fatáh al-Sísí

Egypt a Saúdská Arábie včera v Káhiře podepsaly dohodu, která má posílit již existující vojenské a hospodářské vztahy.

Vztahy mezi oběma zeměmi prošly historicky různými stádii, nicméně od vojenského převratu z léta 2013, jímž byl sesazen egyptský islamistický prezident Muhamad Mursí (Mohammed Morsi) a moci zbaveno jeho Muslimské bratrstvo, jsou na výborné úrovni.

Saúdská Arábie, která je značně konzervativním muslimským státem, byla kritikem a odpůrcem Muslimských bratří a egyptský vojenský převrat uvítala. Egypt tak získal saúdskou hospodářkou pomoc v objemu 4 miliard dolarů a vláda v Káhiře naopak vojensky podpořila Saúdy vedenou leteckou válku proti Íránem podporovaným šíitským povstalcům v Jemenu. Egypt dokonce nabídl své jednotky pro případ pozemní invaze do Jemenu.

saúdsko-egyptská spolupráce

Saúdská delegace vedená zástupcem korunního prince Mohamedem bin Salmanem se také spolu s egyptským prezidentem Abdelem Fatáhem al-Sísím zúčastnila slavností vojenské přehlídky.

„Obě strany zdůraznily nutnost vyvinutí veškerého úsilí k posílení bezpečnosti a stability v regionu a spolupráce při ochraně arabské národní bezpečnosti,“ uvádí se v prohlášení egyptské prezidentské kanceláře.

Nová saúdsko-egyptská smlouva vyjadřuje podporu vytvoření společných arabských vojenských sil k boji proti terorismu v regionu. O podrobnostech by měli v Káhiře jednat 27. srpna ministři obrany a zahraničí arabských zemí.

Takovéto společné vojenské síly již má vytvořena Rada pro spolupráci arabských zemí Zálivu, jejímž nejsilnějším členem je Saúdská Arábie. Egyptský prezident al-Sísí se stal rozhodným stoupencem vytvoření společných arabských sil na ještě širším půdorysu poté, kdy letos v únoru džihádisté v Libyi povraždili 21 egyptských koptských křesťanů.

Egypt, Saudi Arabia issue „Cairo Declaration“ to strengthen cooperation – článek Ahram Online (anglicky)

Egypt and Saudi Arabia guarantors of Arab security: Sisi – článek Ahram Online (anglicky)

KSA, Egypt to work for joint Arab force – článek Saudi Gazette (anglicky)

Egypt and Kingdom lead Arab security, says El-Sisi – článek Saudi Gazette (anglicky)