Egypt: Desítky mrtvých vojáků po útoku Islámského státu na Sinaji

Egypt: Desítky mrtvých vojáků po útoku Islámského státu na Sinaji 4.86/5 (97.14%) 14 ohodnocení

bombový útok na policejní stanici ve městě al-Aríš
bombový útok na policejní stanici ve městě al-Aríš

Ozbrojenci napojení na Islámský stát dnes při koordinovaném útoku zaútočili na pět kontrolních stanovišť egyptské armády na severu Sinajského poloostrova. Při překvapivém útoku zabili nejméně 50 – podle některých zdrojů však mnohem více – vojáků a dalších bezpečnostních příslušníků. Nejméně 54 příslušníků egyptských ozbrojených sil bylo zraněno.

Informaci přinesla egyptská média s tím, že boje s islamisty pokračují a armáda do nich nasadila i letectvo, včetně vrtulníků Apache a letounů F-16.

Koordinovaný útok na Sinaji byl spáchán den poté, kdy egyptský prezident al-Sísí slíbil zintenzivnění boje proti islámským ozbrojencům a dva dny poté, kdy byl v Káhiře zavražděn generální prokurátor.


Zobrazit větší mapu

Sinaj je kvůli své nehostinnosti a rozlehlosti baštou islámských radikálů již řadu let. Od léta 2013, kdy egyptská armáda svrhla vládu Muslimského bratrstva a zahájila úder na islamisty po celé zemi, jsou boje na Sinaji častější.

egyptští islámští teroristé
egyptští islámští teroristé

K dnešnímu útoku se přihlásila egyptská odnož Islámského státu, která v prohlášení uvedla, že útok směřoval proti celkem 15 vojenským a policejním postavením a byly provedeny i 3 sebevražedné bombové útoky, dva proti kontrolním stanovištím a jeden v důstojnickém klubu ve městě al-Aríš.

Kromě útoku na důstojnický klub došlo k ostatním útokům ve městě Šejch Zuvajd (Sheikh Zuweid) uvedly egyptské úřady. Podle svědectví, na která se odvolává web Masrí al-Júm, teroristé zaútočili na stanoviště z automobilů typu pick-up.

Islámští útočníci také zajali některé vojáky, zmocnili se zbraní a několika obrněných vozidel.

Podle úřadů bylo množství islámských ozbrojenců obklíčilo hlavní policejní stanici v Šejch Zuvejd, ostřelovalo ji minomety a RPG granáty.

Mluvčí egyptské armády brigádní generál Mohammed Samír zatím potvrdil 10 mrtvých vojáků a současně oznámil 22 zabitých útočníků a zničení 3 terénních vozidel s protileteckými zbraněmi.

Podle webu Masrí al-Júm je však mrtvých příslušníků egyptských ozbrojených sil mnohem více, než zatím připustila armáda, i než informují další média. S odvoláním na lékařské zdroje web hovoří o 64 zabitých.

Sinai Province claims killing dozens, besieging Sheikh Zuwayed police station – zpráva webu Cairo Post (anglicky)

UPDATE: Militants attack Egyptian army checkpoints in Sinai, kill 38 – zpráva webu Cairo Post (anglicky)

مصدر طبى: 64 شهيدا فى صفوف قوات الأمن خلال هجمات سيناء – zpráva webu Masrí al-Júm (arabsky)

Sinai Province claims responsibility for North Sinai attacks  – zpráva webu Egypt Independent (anglicky)

Update: army spokesperson says battles ongoing with N.Sinai militants  – zpráva webu Egypt Independent (anglicky)

Apache helicopters sent to the area as militants besiege Arish police station – zpráva webu Egypt Independent (anglicky)