Hrozí přerušení pomoci OSN syrským uprchlíkům v Jordánsku

Hrozí přerušení pomoci OSN syrským uprchlíkům v Jordánsku 5.00/5 (100.00%) 4 ohodnocení

uprchlický táborJordánsko. OSN omezuje dodávky humanitární pomoci syrským uprchlíkům v Jordánsku. Ředitel jordánské Charity obviňuje velké mocnosti. Omezování pomoci z fondů OSN by mohlo vést k tomu, že 450 tisíc uprchlíků bude hladovět, což může mít devastující důsledky pro stabilitu hášimovského království.

Na poplach bije Gael Suleiman, generální ředitel Charity Jordánska: „Světový potravinový program (WFP) – řekl Suleiman pro agenturu Fides – před týdnem avizoval, že z nedostatku zdrojů přeruší podporu syrských uprchlíků, kterou už snížil minulý měsíc. Včera se v jordánských médiích objevila zpráva, že pokud OSN nedodá peníze, bude přerušena distribuce potravin pro 450 tisíc lidí. Ti tak budou nuceni krást, budou-li chtít přežít,“ říká ředitel Charity Jordánska.

Na jordánském území je nyní milion čtyři sta tisíc uprchlíků, z nichž 650 tisíc je jich registrováno Organizací spojených národů. „Tato katastrofa – zdůrazňuje dále Suleiman v souvislosti s hrozícím zastavení mezinárodní pomoci – je důsledkem politiky a neuvážených vojenských zásahů, které na Blízkém východě uskutečňují zahraniční mocnosti. Nyní, tedy poté co přispěly k vytvoření této pohromy, si myjí ruce také nad humanitární krizí. Je zřejmé, že jedině velká mírová konference by mohla zahájit procesy rekonstrukce, aby bylo možné vyjít z této situace, která je neudržitelná také z ekonomického hlediska. Evidentně však existuje někdo, kdo má zájem zavádět chaos. Peníze nejsou, pokud jde o to dát najíst uprchlíkům, vždycky se však najdou na výrobu, prodej a koupi zbraní,“ uzavírá ředitel jordánské Charity pro katolickou agenturu Fides.

(mig)

Přetištěno s laskavým souhlasem české redakce Vatikánského rozhlasu.

Původně publikováno pod názvem Hrozí přerušení pomoci OSN syrským uprchlíkům v Jordánsku.