Izrael daroval Jordánsku vrtulníky pro boj s Islámským státem

Izrael daroval Jordánsku vrtulníky pro boj s Islámským státem 5.00/5 (100.00%) 13 ohodnocení

izraelská Cobra, zdroj: Wikipedie
izraelská Cobra, zdroj: Wikipedie

Izrael daroval Jordánsku 16 starších bojových vrtulníků Cobra, které mají být využity k ochraně hranic proti Islámskému státu a dalším povstaleckým skupinám v sousedících Sýrii a Iráku. Informaci dnes přinesl Reuters.

Izrael původně dostal 60 amerických bojových vrtulníků Cobra od USA a vytvořil z nich v roce 1979 a 1985 dvě letky.Vrtulníky jsou v Izraeli běžně označovány jako Cefa (Tzefa, צפע, Zmije). V letech 2005 a 2013 ale byly Cobry nahrazeny výkonnějšími helikoptérami Apache.

izraelské Cobry nad Masadou
izraelské Cobry nad Masadou

Jordánské královské vzdušné síly podle zprávy British International Institute for Strategic Studies v současnosti disponují 29 vrtulníků Cobra. Darované izraelské Cobry buď budou zařazeny do služby všechny, anebo část využita na náhradní díly.

Izrael i Jordánsko odmítly zprávu Reuters o darování vrtulníků jakkoliv komentovat.

Obě země spolu uzavřely v roce 1994 mírovou smlouvu a jsou strategickými spojenci v boji proti islámským radikálům v regionu.

Hášimovské království, které není vojensky nijak silné, se drželo od syrské občanské války dále a dílčím způsobem se do ní zapojilo až po vzniku Islámského státu. Jordánské angažmá výrazně zesílilo poté, kdy Islámský stát letos v únoru zajal sestřeleného jordánského pilota a namísto toho, aby se k němu choval jako k válečnému zajatci, ho veřejně upálil.

Jordánský král Abdalláh II. prý také při návštěvě hraniční oblasti s Irákem a Sýrii 15. června nabídl místním beduínským kmenům zbraně k boji proti Islámskému státu a Frontě al-Nusra.

Jordánsko se obává expanze Islámského státu na své území, přičemž IS se úmyslem expandovat na celý Blízký východ a následně do celého světa nijak netají.