Jediná elektrárna v Gaze přerušila činnost

Jediná elektrárna v Gaze přerušila činnost 5.00/5 (100.00%) 6 ohodnocení

elektrárna (ilustrační foto)
elektrárna (ilustrační foto)

Kvůli sporu o placení daně z paliva mezi palestinskoarabskými hnutími Hamas a Fatáh dnes přerušila výrobu elektřiny jediná elektrárna v Gaze. Informaci přineslo gazanský energetický úřad.

Zatímco teroristické Hnutím islámského odporu (Hamas) ovládá Gazu, jeho konkurent Fatáh vládne arabským autonomním územím v Judeji a Samaří je mezinárodně akceptován jako legitimní vláda Palestinské správy, resp. „Palestiny“.

Vztahy mezi oběma hnutími jsou napjaté od léta 2007, kdy Hamas po krvavém převratu převzal výlučnou vládu na Gazou a Fatáh následně nad zbytkem arabské autonomie. Od té doby se obě hnutí několikrát snažila o usmíření, nicméně bez valného výsledku, a to navzdory tomu, že v dubnu 2014 vytvořila vládu národní jednoty.

„Vybírání daní z paliv ministerstvem financí v Ramalláhu brání energetickému úřadu (v Gaze) provozovat elektrárnu,“ uvedl v prohlášení energetický úřad Hamasu v Gaze s tím, že k provozování elektrárny je nutné „zrušit veškeré daně na palivo.“

Jediná elektrárna v Gaze je ropná a ropu dodává Palestinská správa ovšem za cenu se započítanou daní z přidané hodnoty a spotřební daní. Hamas nyní požaduje, aby tyto daně byly alespoň na rok odpuštěny, s čímž však vláda v Ramalláhu sužovaná nedostatkem peněz nesouhlasí.

V prosinci 2014 daroval Katar Palestinské správě 10 milionů dolarů, jimiž vyrovnal daňový dluh Hamasu. Nicméně od té doby už další peníze na daně z bratrské arabské ciziny nedorazily.

„Centrální úřady“ dnes ještě více rozzlobil šéf gazanského energetického úřadu Fathi al-Šejch Chalíl (Fathi al-Sheikh Khalil), když prohlásil, že obyvatelé Gazy nemusejí během měsíce ramadánu platit účty za elektřinu.

Energetická potřeba Gazy podle jeho slov dnes činí 440 MW, z nichž 120 MW je pokrýváno dovozem z Izraele, 27 MW dovozem z Egypta a zbytek ze zmíněné místní elektrárny.